Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

APUA! 6kk ripulista

31.01.2006 |

Meillä poika 6kk oli ensin viikon kovassa flunssassa, jolloin ulosteet löyseni HIEMAN ja tulivat useammin, sen jälkeen nyt viikon ollut vesiripulia eikä mitään paranemisen merkkejä ole. 3 kertaa lääkärissä käyty mutta vain seurataan ja seurataan. Poika nyt pari päivää itkenyt normaalia enemmän eli kai masukin jo kipeä. Pojalla maitoallergia joka ei koskaan oireillut ripulina vaan ennemminkin ulostamisen vaikeutena ja mahakipuna. Almiron peptillä oltu ilman masuvaivoja nyt kuukausi eikä lääkäri uskonut että tässä vaiheessa oireilu ainakaan siitä johtuisi. Epäili virusta, oksentele ei, syö hyvin nyt kun flunssa parantunut, korvat terveet. Ripulia on noin 5-8 päivässä ja ihan siis vetistä. Maidon lisäksi saa bataattia joka ei aiheuttanut ennen oireita sekään.



Onko kellään mitään neuvoja tai vinkkejä? Maitohappobakteerit ei auta ja oma olo ihan neuvoton. Nukkuu ihan hyvin vaikka kakka tulee yölläkin. Kauanko tämä voi jatkua? Onko muilla? Viikko taas käskettiin vaan seurata. Itse valvon ja huolehdin....

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilläkin juuri päästiin eroon ripulista.tyttö ensin oksensi ja ripuloi,lämpöä oli vähän.oksennus saatiin kuriin,mutta ripuli kesti sitten melkein viikon.lääkärissä ei käyty koska neiti oli pirteä vaikka maha oli ihan kuralla.ja ruokaa ja nestettä saatiin menemään alas.aloin olla itsekin jo epätoivoinen,kun ripuli vain kesti ja kesti..aloin samalla huomaamaan että ripuli tuli yleensä tuttelin jälkeen.(tyttöä en enää imetä,korviketta ja kiinteää ruokaa)noh päätin että testataan rauhottuisko maha jos en anna maitoa...joten tein sokerittomasta mustikkamehusta hänelle löysää kiisseliä,jolla korvasin tuttelin.+ annoin vähän väliä apteekista saatavaa ripulijuomaa(osmosalia).eli annoin hänelle vain kaurapuuroa,hedelmä/marjasoseita,runsaasti vettä,ripulijuomaa ja mustikkakiisseliä.ja tämä auttoi.

näin meillä.toivottavasti saat ripulin talttumaan.



Vierailija
2/4 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vauva on ripuloinut jo viikon, vaarana alkaa olla kuivuminen, vaikka ruokaa ja juomaa meneekin.

Mene ihan oikealle lastenlääkärille tai vaadi saada terv.keskuksesta lähtete sairaalaan lasten polille.

Minä ainakin vaatisin että otettaisiin lab.kokeet sekä ulostenäyte ym. kokeet.

Jos teillä ei ole vakuutusta tai muuten rahat tiukalla eikä siis varaa mennä yksityiselle, soita sairaalasi lasten polille (virka-aikana), voi olla että saat luvan mennä suoraan ilman lähetettä sinne.



Pikaista paranemista vauvallesi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 6 kk tytöllä oli kaksi viikkoa ripulia ja sitten loppui kuin seinään. Alussa oli myös kuumetta. Käytimme lääkärissä ja tilannetta seurattiin. Se riittikin. Tytteli on koko ajan kuumeaikaa lukuun ottamatta reipas ja iloinen. Juotimme toisinaan osmosalia, mutta se ei maistunut hyvältä ja sitä meni alas vain pikkasen. Ulostenäytteessä ei löydetty mitään. Rota-virus varmaan jylläsi.



Ap! Jos lapsenne on iloinen, niin uskaltaisin seurata tilannetta. Terveyskeskuksesta saa lähetteen labraan tarvittaessa.



Vaippojen jatkuva vaihtaminen kävi jo työstä... :) Pikaista paranemista!

Vierailija
4/4 |
01.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ripuli jatkuu mutta ihan pelkkää vettä se ei enää vallan ole. Poika on erittäin hyväntuulinen nyt, nukkuu hyvin, syö hyvin, eikä masu ole kipeä. Kaksi kertaa ollaan siis jo käyty LASTENlääkärillä, ja jos nyt ei ala viikon sisään helpottaa niin sitten vissiin kokeillaan toistamaitoa. Mutta oireet siis aivan erit kuin mitä maidosta ennen tuli: vatsanväänteitä, itkuisuutta, syömättömyyttä jne. Nyt on vain ripulia, VAIN ja AINOASTAAN, poika oli lopulta eilisenkin tosi hyväntuulinen... Täytyy toivoa että tämä on vain virusta, lastenlääkäriasemalla nimenomaan sanottiin että seurataan.



Kiitos vastauksista, lisääkin mielellään kuulisin :)