Verinen vuoto yhdynnän jälkeen
Onko muilla tällaista oiretta?
Mulla on ollut tää oire niin kauan ku muista, eli yhdynnän aikana ja sen jälkeen vuotaa verta. Ei niin että sitä tulisi paljon, vaan enemmänkin niin siemenneste " värjäytyy" , eli se mitä tulee ulos sisuksistani yhdynnän jälkeen onkin kirkkaanpunaista. Samoina päivinä, myös ennen yhdyntää, mulla tulee rusehtavaa tai punertavaa valkovuotoa. Yleensä tää oire on alkanut vasta pari päivää ennen menkkoja, mutta nyt se tuntuu alkavan aikaisemmin ja aikaisemmin, tässä kierrossa jo 3 päivää oviksesta.
Voisko olla oire jostain hormonihäiriöstä vai onko teillä tietoa muista syistä tällaiselle? Googletin että voi olla klamydian tai kohdunkaulansyövän oire, mutta emme kuulu riskiryhmään kummassakaan tapauksessa (olemme kumpikin elämämme ainoat seksikumppanit toisillemme). Varmaan löytyy vähemmän vakaviakin syitä tuolle? Pitäisköhän ottaa gyneen yhteyttä?
...voi ärsyyntyä ja siitä voi olla seurauksena ko. oire.
Itselläni oli samaa vaivaa parisen vuotta. Kaikki mahdolliset testit tehtiin eikä missään mitään varsinaista " vikaa" löytynyt. Gyne sanoi seuraavaa: hän on sitä mieltä, että limakalvoni on vain sen verran herkkä, että voi rikkoutua ja toinen vaihtoehto on se, että siellä on joku verisuoni, joka rikkoutuu helposti (koska itselläni verta joskus tuli enemmänkin). Gyne sanoi, että oikeastaan minun tapauksessani ainoa asia, joka olisi voitu tehdä olisi ollut heti vuodon aikaan gynelle pääsy, jotta olisi nähnyt mistä vuotaa ja ko. suoni olisi voitu polttaa. Koska kuitenkin minulle kasvaa arpikudosta helposti, olimme sitä mieltä, että eipä polteta. Ja kas, eipä ole ko. vaivaa esiintynyt enää pariin vuoteen. Eli ihan itsestään hävisi.
Mutta limakalvojen " koostumukseen" saattaisi voida vaikuttaa esim. joillakin vitamiineilla. A- ja B-vitamiini ovat tunnetusti ns. ihovitamiineja, joten esim. niiden tarpeeksi saamisen varmistaminen voivat ehkä myös auttaa.
Toivottavasti " apu" löytyy.