Merkkejä alkuraskaudesta vai ovulaatiosta?
Hei!
Olen uusi täällä sivuilla enkä ole aiemmin kirjoittanut vaan ainoastaan lukenut keskusteluja. Toivoisin teiltä apuja mieltäni pohdituttaneeseen asiaan.
Lopetin e-pillerit maaliskuussa ja sen jälkeen minulla ovat olleet kierrot 27, 42, 35. Nyt menossa kp24.
Kp 17 alkoivat tuntemukset; alapää tuntui raskaalta, vessassa käynnit tihenivät, oikealla alavatsassa oli kipuilua, kohtu supisteli, kp 22 kohtu supisteli erittäin voimakkaasti ja samalla tuli vähän valkovuotoa, muuten tässä kierrossa ei valkovuotoa ole tullut. Lisäksi rinnat ovat olleet herkät ja oikea lonkka tuntuu kipeltä. Edelliset kuukautiset olivat aika " kirkkaat" , ei tummia hyytymiä jne.
Mitä mieltä olette, johtuvatko tuntemukseni ovulaatiosta vai voisivatko ne olla alkuraskauden merkkejä?
Kommentit (2)
Niin, se todennäköisesti on. Olisi vain ollut mukavaa, jos kyse olisi muusta kuin ovulaatiosta...
Mun mielestä oireesi kuulostavat ovikselta. Kiertosi ovat olleet suht pitkiä, niin ovis voisi hyvinkin olla kp17 tienoossa.