Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
suurin toive
24.09.2007 |
Kärsin vauva kuumeesta ja erittäin kovasta sellasesta,olen ostanut kaikki mahdolliset lehdet tältä kk,ja kaupoissa vauvan vaatteet vetää puoleensa.Vauvaa ollaan yritetty vasta vähän yli kk mut jotenki pelottaa et jos en saakkaan lasta ikinä.Ehkäsyn olen lopettanut jo melkein puol vuotta sitten.Miehen mielestä intoilen ja hätäilen turhaan mut kuumetta on kestänyt jo 7 v ja syy siihen on 5 vauvaa jotka ovat syntyneet perheisiini 7 vuoden aikana.Auttakaa ja kertokaa mitä voin tehdä ja miträ tuntemuksia pitäis olla et vois raskaana olla.Menkat loppu noin viikko sit
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Tuota noin niin. Itselläni nyt ei vielä kokemusta ko. asioista ole, kun ensikertalaisiin kuulun ja kuumetta poden itsekin, mutta käsittääkseni raskaaksi tulemiseen vaikuttaa aika paljon äidin fyysisen hyvinvoinnin lisäksi se henkinenkin puoli. Että jos äiti stressaa ja hätäilee niin mahdollisuudet tulla raskaaksi pienenevät.
En tiedä, mitä ehkäisyä olet käyttänyt, mutta kuulemma pillereiden tai muun hormonaalisen ehkäisyn käytön jälkeen saattaa mennä muutama vuosikin ennen kuin tulee raskaaksi. Toisaalta jotkut ovat niitä onnekkaita, joilla tärppää heti. Esim. sisareni tulee raskaaksi jos pesee omat ja miehensä alusvaatteet samassa koneellisessa!! :) Olen myös kuullut että parit jotka ovat tuloksetta yrittämällä yrittäneet pitkään, ovatkin onnistuneet luovuttuaan yrittämisestä. Stressiaineet kehossa ovat vähentyneet yrittämisen loputtuessa ja keho on ollut valmiimpi hedelmöitykseen. Tiedä sitten.
Tiedän kyllä kuumeisena itsekin että on ihan turha sanoa, että älä nyt mieti asiaa. Anna luonnon hoitaa tehtävänsä. Kyllä se siitä yms. Jos sitä haluaa kovasti niin sitä ajattelee paljon ja sitä pohtii ja stressaa.
Nämä jutut nyt ei sitten ole mitään absoluuttisia totuuksia, vaan jostain ne on päähän tarttuneet. Viisaammat ja enemmän asiasta tietävät korjatkoon jos ihan omiani pistän :)