onko kukaan kodkaan tappanu itteensä, koska ei päässyt kypsäriä läpi?
Nyt vähän tuntuu siltä. Vaik en ikinä muuten tekis sitä : D
Mut en muista mitä kirjotin. Olin ihan paniikissa ja ajatukset koko ajan ihan muualla (mun lapsissa).
Kirjotinko sanan "liilehdinnästä" että "liikehdinnännästä", vai "liikehdinnennästä". Ääääk!
Kommentit (30)
Eli kyseessä lienee yliopistossa suoritettavan kandidaatin tutkinnon yhteydessä tehtävä ns. kypsyysnäyte tai maturiteettikirjoitus. Tämän kirjoituksen tarkoituksena on yhtäältä varmistaa, että opiskelija hallitsee suomen (tai ruotsin) kielen ja toisaalta opiskelijan asiantuntemus kirjoittamansa tutkielman sisällöstä. Vastaava kirjoitus tehdään myös joissain tiedekunnissa pro gradu -tutkielman yhteydessä.
Voivathan professorit pelotella ihan millä tahtovat, mutta kukaan järjellisesti omaan työhönsä suhtautuva professori ei hylkää suoritusta joka arvostellaan asteikolla hyväksytty/hylätty. Ainoastaan jos on ilmeistä, ettei opiskelija osaa aihettaan kirjoitus voitaneen hylätä ja tällöinkin enemmän siitä syystä, ettei opiskelija liene itse kirjoittanut omaa tutkielmaansa.
Jos opiskelija ei pääse maturiteetista läpi joudut a) tekemään uuden kysymyksen, b) tapaamaan todennäköisesti opiskelijan ja kertomaan mikä meni vikaan ja c) lukemaan uuden (todennäköisesti) yhtä huonon vastauksen. Miksi kummassa siis hylätä? Opiskelijan ongelmat on tunnistettava paljon ennen ensimmäistäkään kypsyysnäytteen kirjoittamista. Jollei professori tähän pysty niin silloin lienee parasta katsahtaa peiliin, eikä pakottaa opiskelijoita tekemään täysin tarpeetonta harjoitusta.
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 19:11"]
Amk:ssakin on kypsyysnäyte. ..
[/quote]
Uskon ap:n kysyneen tuossa aiemmin "missä tiedekunnassa", mistä päättelin ettei kysymys liene ammattikorkeakoulusta, niissä kun ei ole tiedekuntia. Mitä yleisesti kypsyysnäytteellä tarkoitetaan edellyttäisi huomattavasti laajempaa vastausta, koska osoitetaanhan kypsyyttä myös monissa muissakin yhteyksissä kuin korkeaasteen opintojen lomassa.
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 19:09"]Eli kyseessä lienee yliopistossa suoritettavan kandidaatin tutkinnon yhteydessä tehtävä ns. kypsyysnäyte tai maturiteettikirjoitus. Tämän kirjoituksen tarkoituksena on yhtäältä varmistaa, että opiskelija hallitsee suomen (tai ruotsin) kielen ja toisaalta opiskelijan asiantuntemus kirjoittamansa tutkielman sisällöstä. Vastaava kirjoitus tehdään myös joissain tiedekunnissa pro gradu -tutkielman yhteydessä.
Voivathan professorit pelotella ihan millä tahtovat, mutta kukaan järjellisesti omaan työhönsä suhtautuva professori ei hylkää suoritusta joka arvostellaan asteikolla hyväksytty/hylätty. Ainoastaan jos on ilmeistä, ettei opiskelija osaa aihettaan kirjoitus voitaneen hylätä ja tällöinkin enemmän siitä syystä, ettei opiskelija liene itse kirjoittanut omaa tutkielmaansa.
Jos opiskelija ei pääse maturiteetista läpi joudut a) tekemään uuden kysymyksen, b) tapaamaan todennäköisesti opiskelijan ja kertomaan mikä meni vikaan ja c) lukemaan uuden (todennäköisesti) yhtä huonon vastauksen. Miksi kummassa siis hylätä? Opiskelijan ongelmat on tunnistettava paljon ennen ensimmäistäkään kypsyysnäytteen kirjoittamista. Jollei professori tähän pysty niin silloin lienee parasta katsahtaa peiliin, eikä pakottaa opiskelijoita tekemään täysin tarpeetonta harjoitusta.
[/quote]huoh:D kiitos! Helpotti vähän. Nut silti vielä vähä jännittää
Joo, mä tapoin itseni. Oli se niin vaikea. Jos maturiteettia ei pääse läpi, pitää joko olla kirjoitustaidoton tai sitten oman kandityön on kirjoittanut joku muu.
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 21:43"]Joo, mä tapoin itseni. Oli se niin vaikea. Jos maturiteettia ei pääse läpi, pitää joko olla kirjoitustaidoton tai sitten oman kandityön on kirjoittanut joku muu.
[/quote]no ei oo kirjottanu kukaan muu. Entä jos oma aihe on vaan niin laaja, ettei sitä voi niin tiiviiksi edes puristaa? Ihan älykääpiö toi väite et sitten se on kirjottanut joku muu. Mistä senki muka vois nähdä.
jos et tunne oman opinnäytetyösi alaa ollenkaan, et voi kirjoittaa ymmärrettävää kypsyysnäytettä. Joten jos et pääse läpi siitä kirjoituskokeesta, niin sinua epäillään gradusi väärentämisestä.
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 21:53"]jos et tunne oman opinnäytetyösi alaa ollenkaan, et voi kirjoittaa ymmärrettävää kypsyysnäytettä. Joten jos et pääse läpi siitä kirjoituskokeesta, niin sinua epäillään gradusi väärentämisestä.
[/quote]no mie niin? Voihan sen gradun joku vaan lukea ja laittaa mieleen kaikki yksityiskohdat.
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 21:57"]
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 21:53"]jos et tunne oman opinnäytetyösi alaa ollenkaan, et voi kirjoittaa ymmärrettävää kypsyysnäytettä. Joten jos et pääse läpi siitä kirjoituskokeesta, niin sinua epäillään gradusi väärentämisestä. [/quote]no mie niin? Voihan sen gradun joku vaan lukea ja laittaa mieleen kaikki yksityiskohdat.
[/quote]
äh, senhän joutuu kirjoittamaan omasta gradustaan, ei mistä tahansa gradusta. Meinaatko että kypsyysnäytteen menisi kirjoittamaan joku sinun nimissäsi?
Ehkä maailman kulunein itsarisyy, keksi jotain uutta!
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 18:32"]Ehkä maailman kulunein itsarisyy, keksi jotain uutta!
[/quote]onko?
Mistä kummasta tässä oikein on kyse? Yliopistojen maturiteetista? Itse ainakin nakkaan ne laariin ja totean, että hyväksytty.
Mikä on kypsäri? En ymmärrä tästä mitään
Pitäisikö tappaa itsensä, jos ei tiedä mikä on kypsäri?
[quote author="Vierailija" time="20.06.2015 klo 18:36"]Mistä kummasta tässä oikein on kyse? Yliopistojen maturiteetista? Itse ainakin nakkaan ne laariin ja totean, että hyväksytty.
[/quote]oikeestikko? Ootko joku proffa? Vai kielikeskuksessa töissä?
Kuinka kauan tarkistamisessa kestää? Kuinka kauan mun pitää viel jännittää?
Entä sitten jos et päässyt läpi? Sit teet sen uudestaan? En ymmärrä miksi se liikuttaa sua noin paljon...
En tiedä. Minulle riittäisivät kirjoitusvirheet, jos olisin palsta-akateeminen.
Palsta-akateemisen tunnistaa pienestä alkukirjaimesta tekstissä.