HUOLI: vauva 10kk crp 100 ja kuume seilaa 38-40 väliä
Hei,
olen huolissani vauvastani 10kk. Kolmatta päivää kovassa kuumeessa. Eilen veimme terveyskeskuksen päivystykseen, kun kuume nousi 40 asteeseen. Siellä tehtiin pikacrp, joka tuolloin 68. Korvat terveet, keuhkoissa ei rahinoita, kurkku terve. Saimme lähetteen yliopistosairaalaan, josta kuitenkin pian lähettivät kotiin, koska yleisvointi parani särkylääkkeillä. Otettiin vain nieluviljely, joka puhdas ilmeisesti, koska lupasivat soittaa, jos siinä jotain.
Käskettiin terveyskeskukseen seuraavana päivänä, jos kuume jatkuu. Aamulla 38,6 kuumetta lääkkeestä huolimatta. Menimme terkkaan. Crp aamulla 100, eli nousussa. Määrättiin virtsakoe. Näyte puhdas, mutta viljelyn tulos tulee vasta huomenna.
Syytä ei siis kuumeelle ja crp:n kohoamiselle ole löydetty. Ohjeena vain kotihoidossa särkylääkettä. Uudelleen lääkäriin, jos vointi huononee?
Olen kuitenkin kovin huolissani. Voiko olla "vain" virustauti, jolle ei mitään voi? Crp kuitenkin nousussa ja mielestäni aika korkea.. Vointi vauvalla ajoittain tosi huono, välillä aivan hyväkin. Flunssan oiretta ei ole.
Onko kokemuksia? Olisiko kuitenkin tarvetta tutkia tarkemmin. Ei määrätty tarkempia verikokeita, eikä edes crp kontrollia.
Kommentit (17)
Olisiko siellä keuhkokuume taustalla? Keuhkokuumeessa voi olla vaikkei yski. Käytä lasta uudesti lääkärillä. Onko nesteytys kunnossa?
Virus ei nostata crp:tä. Ainoastaan bakteeri tekee niin.
Toivottavasti vauvasi paranee pian!
Virusinfektiokin nosta crp.tä mutta yleensä ei noin korkeelle, vaan noin 50 pintaan korkeintaan.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 16:25"]
Olisiko siellä keuhkokuume taustalla? Keuhkokuumeessa voi olla vaikkei yski. Käytä lasta uudesti lääkärillä. Onko nesteytys kunnossa?
[/quote]
Keuhkot aloituksen mukaan kuunneltu, kyllä sieltä keuhkokuumeessa kuuluu ääntä.
Meillä oli maaliskuun lopussa pelkkä kuume 38,5-40 astetta 5 päivää. Ei nuhaa eikä muuta flunssaan viitaavaa. Crp ei mitattu. Sit meni itestään ohi. Ei tullut ihottumaakaan eli en usko vauvarokkoon.
Ap ymmärrän huolesi, meillä ssamanikäisellä kkuumetta neljättä päivää yli 39C, mutta ottavat lääkäriin vasta kun jatkunut yli 5 pv. Supoilla onneksi laskee vähän.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 16:35"]Ap ymmärrän huolesi, meillä ssamanikäisellä kkuumetta neljättä päivää yli 39C, mutta ottavat lääkäriin vasta kun jatkunut yli 5 pv. Supoilla onneksi laskee vähän.
[/quote]
Ottavat? Yksityiselle!!
Crp voi nousta etenkin lapsilla viruataudissa jopa yli sadan mutta crp nousu on todennäköisempää bakteeritaudissa. Jos vointi on hyvä ja lapsi on jo kahdesti tutkittu ilmeisen asianmukaisesti, katselin hetken. Jos vointi huononee, menette uudelleen lääkäriin. Muista juottaa paljon, pissaa pitää tulla!
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 16:47"][quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 16:35"]Ap ymmärrän huolesi, meillä ssamanikäisellä kkuumetta neljättä päivää yli 39C, mutta ottavat lääkäriin vasta kun jatkunut yli 5 pv. Supoilla onneksi laskee vähän.
[/quote]
Ottavat? Yksityiselle!!
[/quote]
Tosiaan, vie yksityiselle
Meillä yksi lapsista sairasti n. 5 kk iässä kovan virustaudin, jossa crp oli vähän yli 80. Itsestään tuo tauti lopulta meni ohi. Yllättävän paljon nuo pienetkin kestää. Jos ei muutamassa päivässä helpota tai vointi romahtaa niin kannattaa mennä uudestaan näytille kuten on ohjeistettukin.
Meidän kuopuksella oli juuri tuon ikäisenä samat oireet. Joutui olemaan viikon sairaalassa iv-antibiootissa. Ab tepsi, mutta infektion aiheuttaja jäi epäselväksi. Mutta meitä ei siis päästetty kotiin. Pysy vaan tiukkana ja vaadi hoitoa.
Hei, meillä oli keuhkokuume eikä todellakaan kuulunut keuhkoissa kuunneltavissa ja crpkin nousi korkeimmillaan 46. 5 päivää yli 40 astetta kuumetta ja vasta kun eräs lääkäri suostui ottamaan keuhkoista röntgenin, löytyi sieltä sitten keuhkokuume, että herkästi vaan lääkäriin.
Kiitos kokemuksista ja viesteistä.
Tässä tilannepäivitystä. Kävimme crp:n mittauksessa aamulla terveyskeskuksessa. Se oli yhä noususuuntainen, ollen nyt 177. Saimme ajan lääkäriin. Aiemmin jo varmistui Adenovirus, mutta lääkärin mukaan myös angiina pienellä. Nielu melkein tukossa. Ab-kuuri ja kotihoito. Vauvan yleisvointi kun kuitenkin on ihan hyvä.
AP
Tosi hienoa, että saitte selkoa asiaan ja tehokas hoito aloitettu. Mukavaa myös, ettei sairaalaan tarvinnut pienen kanssa jäädä :)
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 16:26"]Virus ei nostata crp:tä. Ainoastaan bakteeri tekee niin.
[/quote]
Kyllä nostaa, ei tosin noin korkealle yleensä, mutta on mulla kerran ollut lähes 100 ihan viruksesta johtuen.
Jos kuume pitkittyy, ottakaa uudestaan yhteyttä. Sanoisin että kuume on aina hyvä juttu mutta jjos muita oireita ei ole, se on vähän outoa. Ei ole virtsakoetta otettu?