Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

morsian stressaa kaikesta ja hommat vaikeutuu

Vierailija
04.05.2015 |

Tavattiin puolisen vuotta sitten. Hän asunut aina vanhempien kanssa, itsellä n 10v enemmän elämää takana ja pienyrittäjä oon.

Kaikinpuolin hienolta kaikki vaikutti kuin unelmaa mutta sitten mulle tuli yllättävä rahanmeno ja se asetti morsiameni toiveet 5-6 vuosittaisesta ulkomaan matkasta toiseen valoon ja kerroin tästä ja hän alko huolestua ja yhdessä olo oli katkolla. Asiat kuitenkin keksin miten saa järjestettyä kuntoon että saadaan. Olla yhdessä ja rahatilanne taas kuntoon ja katsoin että ollaan onnekkaita monella tapaa. Mutta morsian tuon pikaisen mun hylkäämisen jälkeen alkanut tuon tuosta olla jostain huolissaan. Hän haluaa hienot häät ja mä maksan kaiken ja hän puhuu kaiken maailman yksityiskohdista. Häämatkan ostin valmiksi ja siitäkin kritisoi kun ei ollut just kuten hänellä äidin kanssa oli matka espanjassa ollut, sitten kun olin kertonut jo etukäteen että mun sukua tuskin tulee häihin mutta silti kun sen hänelle vahvistin lopulta ettei ole tulossa hän sanoi että turha sit pitää juhlia mut pakko pitää silti ja hän surullinen mutta kutsut on lähetetty ja tarttetaan multa 3000 egeä. Harva se päivä joku uus huolenaihe, huolissaan että miten teen töitä ja pärjätäänkö ja samat jutut saan toistaa uusiksi ja uusiksi. Ja tottapuhuen, mulla erittäin hyvät työjutut meneillään mutta myös aikataulu oli tiukka ja se että puolet ajasta oli tää kevät jotain kriisiä ja hän huolissaan joka jutusta ja sai sitten niitä miettiä ja vastailla niin meni tuyssäkin keskittyminen ja hommia paljon pieleen ja monta tonnia tuloja ohitse niin et nyt sitten oikeasti vähän huolestuttaa jo mua raha tilanne ja kaikki suunnitelmat. Me ei voitu nähdä melkeen pariin kuukauteen ku asuttiin eri maissa ja nyt Ku tulin no tuntu Jo vieraantuneelta molemmista, ja väsyneenä matkan jälkeen ku tulin ni hän alkaa jo puhua että vuoden päästä pitäis voida ostaa asunto, että saadaan rahaa kerättyä perintöä varten tuleville lapsenlapsille yms. Ja kuinka hän surullinen että meidän pitää asua alkuun vuokralla. Ja mä tosiaan maksan aina kaiken ja hän pistää rahansa vaatteisiin yms juttuihin. Alkaa vaan oikeasti ihmetyttää kun alkuun oli tosi ihanaa, ennen kihlausta, keskitytään hetkeen ja nautittiin toisistamme ja romanttista ja nyt ku häät lähestyy ni kokoajan joku huoli tulevaisuudesta ja kaikki niin tarkkaa tai tulee suru puseroon.

Alkaa tuntua että eihän tässä tartte kohta edes miettiä mitään ku tunteet katoaa puolin ja tosin ku jatkuvaa huolta hänen kannaltaan ja mua stressaa että mitäs seuraavaksi sanoo taas, mikä on vialla mille ei mitään kuitenkaan mahda.

Oma asenne se että niin paljon kiinni siitä minkä asenteen ottaa ja kun uskoo hyvään ja antaa positiivista huomiota itselleen ja läheisilleen niin asiat järjestyy mahdollusimman hyvin ja aina ennenkin on järjestynyt, mutta jatkuva huoli ja epäilys läheiseltä mua kohtaan syö kaiken energian ja saa ne huolet toteutumaan menestyksen sijaan.

Oon vaan vähän hukassa. Jätin jo kotimaani ja luovuin kaikesta valmistuessani yhteiselämän morsiameni kanssa ja kuten sanoin, se sama huolissaan olo jo valmiiksi vuosia eteenpäin koskevia asioita alko jo saapuessani, eikä kummastakaan tuntunut enää luontevalta edes pussailla! Jatkuvasti kuulen mitä hän vaatii ja kertoi kuinka tuleva häämatkakin oli virhe häneltä kun ei selostanut kaikkia vaatimiaan yksityiskohtia, ilman kysymystäkään että mikä mulle on tärkeää tai miksi valitsin kuten tein sillä tiedän että hän tulee pitämään muttei kokemattomana edes tiedä mitä tulossa ja kritisoi turhaan etukäteen.

Millä saan naisen kunnioittamaan ja luottamaan ja keskittymään positiivisempaan ajatteluun ja toistemme tukemiseen?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa olla rahan perässä... Mieti nyt vielä ja avioehtoa ( tosin senkin voi ottaa loukkauksena).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme neljä