Keksikää näihin sopiva etunimi!
Lapsi siis tulossa ja yritän miettiä jo valmiiksi nimiä. Sukupuolesta ei tietoa, joten molempien sukupuolten nimet pitäisi keksiä valmiiksi. Pojalle kaavailin kolmiosaista nimeä, ensimmäinen nimi puuttuu kuitenkin vielä. Eli mikä nimi sopisi Leo Lukas -nimen eteen? Sukunimi ihan tavallinen suomalainen R -kirjaimella alkava. Ja nimeä en tahdo tällaisenaan antaa, koska suvussa on jo yksi Leo niminen. Muitakin ideoita saa toki ehdottaa, ei nuo ole vielä kiveen hakattu. Muita suosikkeja esim. Samuel, Mikael, Emil, Atte, Jasper...
Entäpä sitten tytölle nimi? Sen kanssa olen vielä enemmän hukassa, kun jotenkin niin vahvasti uskon lapsen olevan poika. Suosikkeja tällä hetkellä ovat Linnea, Nella, Adessa, Ilona... Mitään kokonaista nimeä en kuitenkaan saa millään mietittyä.
Apuja, kiitos! Ja mielipiteitä myös yllä olevista nimistä :)
Kommentit (26)
Aatu, Ronja, Kyösti, Mauno, Kaisa...
Ehdotuksesi ovat kivoja, mutta Adessa kuulostaa tökeröltä ihan suomalaisen sukunimen edessä.
Kasimir Leo Lukas
Lotta Linnea ja mitähän sitten..
Liina on kyllä ihana nimi myös! Kirjoitan sen ehdottomasti ylös. Olavi on suvussa jo ja yhdistän sen jotenkin niin vahvasti vanhaan ihmiseen, että sitä en lapselleni antaisi.
Kaisaa harkitsin, mutten oikein saanut sitä kuulostamaan kivalta minkään nimen kanssa yhdessä, ainoastaan pelkästään. Nyt kun sanoit, niin Adessa ei ehkä tosiaan sovi sukunimeen kovin hyvin, vaikka muuten kaunis nimi onkin.
ap
Kasimir on ehkä turhan erikoinen, mutta koolla alkava nimi voisi sopia.. Lotta taas kuulostaa hyvältä Linnean kanssa!
Ilona ja Linnea ovat kyllä vahvoilla, mutta aloin nyt tuota Adessaa epäillä sukunimen takia...
ap
Konsta Leo Lukas kuulostaa kyllä hyvältä!
Olisiko kenelläkään ehdottaa N -kirjaimella alkavaa nimeä Leo Lukaksen eteen? Tai tytön nimeksikin. N, L ja K ovat jostain syystä omia suosikkeja.
ap
Noomi Lotta Linnea
Niilo Leo Lukas
Niila Leo Lukas
Olisiko se Adessa niin "sopimaton" jos se ei olisi ensimmäisenä eikä kutsumanimenä? Jos se mieleinen kuitenkin on.
Nuutti Leo Lukas
Karoliina Iida Linnea
Nuutti Leo Lukas kuulostaa tähän mennessä ehdottomasti parhaalta <3 Mä hormooneissani melkein itken kuinka söpö nimi :D
Niilo ja Nella on kyllä myös varteen otettavia vaihtoehtoja. Lopullisen päätöksen teen kuitenkin vasta lapsen synnyttyä. Tahdon silloin vielä tunnustella mielessä, että näyttääkö lapsi sen nimiseltä. Adessan mä aikalailla jätin pois listalta, kun alkoi itseä häiritsemään sen ristiriita sukunimen kanssa.
ap
Mun pojasta olis tullu Nuutti. Mut siskot alkoi E kirjaimella ni ei voitu nimetä yhtä eri kirjaimella :)
[quote author="Vierailija" time="27.04.2015 klo 02:39"]
Mun pojasta olis tullu Nuutti. Mut siskot alkoi E kirjaimella ni ei voitu nimetä yhtä eri kirjaimella :)
[/quote]Mun ystävälläni kaks ensimmäistä lasta (poikaa) alkaa a-kirjaimella ja kuopustyttö v:lla. Mäkin olin ihan varma et aallahan se kolmaskin ;)
Mä tiedän montakin tapausta, jossa ensimmäisillä lapsilla on tosi samankaltaiset nimet ja kolmas tai neljäskin lapsi poikkeaa täysin. Esim. Riina, Roosa, Rita ja Venla. Itseäni häiritsee jostain syystä tosi paljon. Onneksi on ensimmäinen lapsi, niin ei tarvitse sitä miettiä.
ap
Elli Eevi Eini ei noiden kanssa olis sopinu Alpo :) Eemeli tuli
Nuutti Leo Lukas tai Samuel Leo Lukas
Nella Lotta Linnea tai Ilona Liinu/Liina Linnea
Tällä viikolla vasta selviää sukupuoli
ap
Niilo Leo Lukas, Oula Leo Lukas, Aatos Leo Lukas, Ilmo Leo Lukas, Nooa Leo Lukas, Eeli Leo Lukas
Enni Liina Ilona, Aili Nella Linnea, Soile Vilma Lyydia, Lilja Eevi Sofia, Ninni Alma Ilona, Alisa Nella Ilona
Emil Lukas Olavi
Ilona Liina Linnea