Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

punkin puremako?

Vierailija
08.05.2015 |

Kävin just vessas ja huomasin yläreidessä pienen pyöreän punertavan renkaan iholla. Näytti vähän painautumalta mut toi oli ainut tollanen painautuma. Porukat poisti just tänä aamuna koiralt punkin, se oli nukkunu koko yön mun sängys :O nyt rupes pelottaa millasii oireita puremasta tulee?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Punkki kyllä kiinnittyy ihoon, eli se olisi vielä siinä jos viime yönä olisi purrut. Ja muutenkin se punainen rinkula tulee vasta muutaman päivän päästä.

Vierailija
2/6 |
08.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

näkyykö renkaan keskellä puremajälkeä? Jokatapauksessa lääkäriin. Punainen rengas punkin pureman ympärillä on merkki siitä että jotakin tarttu. Mielestäni ei se vaarallisempi tauti. Voi olla myös sieni. Äidilläni oli rinkula ihossa ja luuli punkin puremaksi mutta olikin sieni

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.05.2015 klo 09:20"]näkyykö renkaan keskellä puremajälkeä? Jokatapauksessa lääkäriin. Punainen rengas punkin pureman ympärillä on merkki siitä että jotakin tarttu. Mielestäni ei se vaarallisempi tauti. Voi olla myös sieni. Äidilläni oli rinkula ihossa ja luuli punkin puremaksi mutta olikin sieni
[/quote]
Ei kyl näy huh se on vaa tollane haaleen punane rinkula

Vierailija
4/6 |
08.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikille ei tule tuota rengasihottumaa. Nymfipunkkikin on niin pieni, että sitä on lähes mahdoton nähdä paljaalla silmällä. 

Jos "painauma" ei poistu parin tunnin kuluttua, lääkäriin hakemaan antibioottikuuri. Borrelian oireet voivat puhjeta joskus myöhemmässäkin vaiheessa vaikkapa kymmenen vuoden kuluttua, heti ei välttämättä tule mitään. Yksi selkeimmistä oireista on muuten järkyttävä väsymys ja flunssan kaltaiset oireet, jotka saattavat tulla piankin. Jos bakteeri on tarttunut, kuuri pitäisi kuitenkin aloittaa mahdollisimman pian, ei esim. kuukauden kuluttua. Sen vuoksi verikokeiden vastaukset tulevat kuurin tehoamisen kannalta aivan liian myöhään.

Vanhempi mukaan lääkäriin pitämään puoliasi. Terv.keskuksessa ainakin usein otetaan verikokeet (valmistuminen kestää vähint. 2 viikkoa ja kaikilla bakteeri ei näy verikokeissa) ja sen jälkeen vasta saa kuurin  = väärin.

Vierailija
5/6 |
08.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.05.2015 klo 09:25"]

[quote author="Vierailija" time="08.05.2015 klo 09:20"]näkyykö renkaan keskellä puremajälkeä? Jokatapauksessa lääkäriin. Punainen rengas punkin pureman ympärillä on merkki siitä että jotakin tarttu. Mielestäni ei se vaarallisempi tauti. Voi olla myös sieni. Äidilläni oli rinkula ihossa ja luuli punkin puremaksi mutta olikin sieni [/quote] Ei kyl näy huh se on vaa tollane haaleen punane rinkula

[/quote]

Nymfipunkin puremakohtaa et näe paljaalla silmällä. Jos renkula ei häviä tänään, lääkäriin. 

 

Vierailija
6/6 |
08.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, täytyy seurailla. Kiitos tiedoista!
Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä neljä