Ensimmäinen ajatus, mikä tulee mieleesi kun näet helmikorvikset jollain?
Kommentit (48)
Ei mitään erityistä. Johonkin kokonaisuuteen sopii hyvin, jos muut asusteetkin kunnossa.
Miksi sen pitäisi herättää minkäänlaisia ajatuksia?
En mä edes huomaa niitä. Siis ylipäänsä en kiinnitä mitään huomiota siihen, onko jollakin korvikset vai ei.
Sen sijaan tästä aloituksesta tuli ekana mieleen kirja Tyttö ja helmikorvakoru.
t.6
Kaunis ja hienostunut.
Tosin viime viikolla näin naisen, jolla oli helmikorvikset, mutta oli pukeutunut isoon kolitsipaitaan (!), juoksutrikoisiin ja lenkkareihin :/
Edesmennyt mummoni, käytti 80-vuotiaana Chanelin tikkilaukkua, aitoja helmikorviksia ja haisi Chanelin vitoselle 5 metrin päähän :D Suomalaiset pissisbloggaajat matkivat selkeästi mummoani.
Minusta helmikorvakorut ovat parhaita. Kauniit, näyttävät ja pelkistetyt. Niiden vaatimaton eleettömyys sopii lähes kaikille ja kaikenikäisille naisille.
Useimmiten näen ne katsoessani peiliin. Juristin perusasuste. Pidän niitä lenkkareidenkin kanssa tms. vapaa-aikana, en ole ymmärtänyt niiden silloin herättävän pahennusta. Helmet tykkäävät olla lähellä ihoa, runsas käyttö on niille hyväksi.
Toivottavasti eivät ole aidoista helmistä. Jos ovat, toivottavasti ovat perityt tai muuten kierrätetyt.
Tylsä, vanhanaikainen
En tykkää helmistä yhtään. Minusta ne on rumia mummokoruja.
Tylsät. Huom, en ole mikään pissaliisa-statement-koruteline, vaan tylsät siten, että rahaa selvästi löytyy ja maailma on täynnä mitä upeampia kiviä, kuten laboradoriitti, hematiitti ja prehniitti. Ja sitten tahdotaan simpukan oksennusta.
Tyylikäs ja ajaton