Mikäköhän vauvalla
Kohta 8kk vauvalla ollut pari päivää nuhaa ja myös yskii jonkin verran. Kuumetta ei ole ollut. Viime yönä itkeskeli unissaan vähän väliä. Parahti oikein kunnon itkuun, mutta nukkui, ei rauhoittunut kuin tissillä. Ajattelin jo yöllä, että täytynee käydä tänään lääkärissä tsekkaamassa korvat tms. Kuitenkin nyt kun heräsi, on ihan hyväntuulinen. Mistäköhän yön itkeskely johtui ja kannattaisko nyt mennä lääkäriin vai ei?
Kommentit (7)
2: niinpä voiskin olla! En taas tullut ajatelleeksi, yhdistin ilman muuta tähän flunssaan. Kaksi alahammasta jo on, oisko jo lisäö tulossa :O
Tai korvat. Meillä oli korvatulehduskierre johon ei auttanut lopulta kuin putkitus. Tulehduksen huomasi aina juuri öisistä itkuista ja parin päivän päästä tulevasta kuumeessa. Muuten ei ollut mitään oireita.
Korvat kannattaa tarkistuttaa, jos nuhaa on. Varmuuden vuoksi!
Meidän vauvalla (joka tosin ei ole enää vauva) meni aina niin, että kun puhkesi hammas, tuli jälkiseuraamuksena flunssa jonka jälkiseuraamuksena korvatulehdus. Vaikka aina väitetään, ettei hampaiden puhkeamisella ja flunssilla ole yhteyttä, niin meillä tuntui aina nuo tulevan ihan peräkkäin. "Kivaa" oli silloin kun hampaita puhkesi monta peräkkäin.
Mutta tosiaan korvatulehdus voi oireilla yöitkuna, silmien rähmimisenä (silmätulehdus), syömisvaikeuksina (vaikea imeä rintaa/tuttipulloa), kuumeiluna tai minä tahansa noiden yhdistelmänä.
Joko hampaat tai korvat, mutta vaikea tietää ilman lääkäriä... Hoitamaton korvatulehdus ei ole hyväksi, joten kävisin tarkistuttamassa. Meillä hampaiden tulo nosti kyllä aina pienen kuumeen ja tuli muitakin flunssan oireita.
Kiitos avusta! Taidanpa käydä näyttämässä ne korvat varmuuden vuoksi. Nyt on myös ilmestynyt toisen silmän ympärille pieniä punaisia näppyjä. Toinen mitä mietin on vti, joka vauvalla on ollut jo kaksi kertaa. Nyt kyllä estolääkitys siihen ja eihän se nyt niin monta kertaa yön aikana pissaa, että voisi sitä jatkuvasti itkeskellä. Aikaisemmin myös nostanut aina kovan kuumee, nyt ihan erilaisia oireita. Ap
Hampaat!