APUA - työpaikkakiusaamisesta!
Nyt on hyvät neuvot kalliit, mitä teen?!
Minulla on yhden työkaverini kanssa todella haastavat välit, hän on myös lähin esimieheni. Mittani tuli vihdoin täyteen jatkuvaa toisten työkaverien mollaamista, valehtelua, minun työn haittaamista jne jne joten kirjoitin asiasta sähköpostin meidän molempien esimiehelle. Kerroin asiat suoraan, mutta paisuttelematta ja mielestäni vielä aika nätisti. Tämä meidän molempien esimies oli antanut sähköpostini suoraan kiusaajalleni luettavaksi. Saako näin tehdä?!?!? Seurauksena tästä kiusaajani on raivoissaan ja syyttää (tottakai) minua lapselliseksi ja että olen puhunut palturia. Asioita on tarkoitus koittaa ratkoa tänään ja jo valmiiksi hirvittää :/
Kommentit (12)
Valmistaudu potkuihin. Jotenkin nämä kiusaajat ovat yleensä siinä asemassa, että heidän etu on tärkeämpi kuin sinun. Kylmää vai mitä... Mutta jos haluat sotia niin sodi ja tee se kunnolla. Haali itsellesi joukko taaksesi joka puhuu puolestasi, hanki todisteita kiusaamisesta, ota yhteyttä luottamusmieheen/liiton neuvojaan ja vie asia kaikista ylimmällä pallilla istuvalle esimiehelle.
Melkein tekis mieli sanoa että olisit miettiny vielä yhden kerran tuota meilin lähettämistä... Se on kumminki sun esimies. Nyt ei auta kun olet sanojesi takana ja perustelet. Ongelmia mitä todennäköisemmin tulee, nimittäin sulle. T. kokemusta on
Eli ratkoit ongelmaa samoilla lääkkeillä, jotka ovat ongelman aiheuttaneetkin. Ihmissuhteet ovat AINA kahden kauppaa ja aina tulisikin miettiä yhden osapuolen syyttelyn sijaan olisiko kummassakin vikaa.
[quote author="Vierailija" time="04.09.2013 klo 08:46"]
Nyt on hyvät neuvot kalliit, mitä teen?!
Minulla on yhden työkaverini kanssa todella haastavat välit, hän on myös lähin esimieheni. Mittani tuli vihdoin täyteen jatkuvaa toisten työkaverien mollaamista, valehtelua, minun työn haittaamista jne jne joten kirjoitin asiasta sähköpostin meidän molempien esimiehelle. Kerroin asiat suoraan, mutta paisuttelematta ja mielestäni vielä aika nätisti. Tämä meidän molempien esimies oli antanut sähköpostini suoraan kiusaajalleni luettavaksi. Saako näin tehdä?!?!? Seurauksena tästä kiusaajani on raivoissaan ja syyttää (tottakai) minua lapselliseksi ja että olen puhunut palturia. Asioita on tarkoitus koittaa ratkoa tänään ja jo valmiiksi hirvittää :/
[/quote]
Väärin oli tehty häneltä kun ohjasi postin. Mutta itsekin olet kyllä nyt kielikello, oikea ämmä kun et itse yrittänyt selvittää asiaa.
Mies
Oletko nyt ihan tosissasi, että sinä lähetit sähköpostia?! Voiko aikuinen alkeellisempaan ja lapsellisempaan virheeseen sortua työelämässä, jossa jo pitäisi osata ongelmien toteamisen sijaan, osata ratkoa niitä puhumalla.
Juuri tuon asian pelossa en ole itse lähetellyt mitään sähköposteja kenenkään esimiehille. Hyvin harvaa esimiestä kiinnostaa työntekijöiden välit, tuohan on helppo kikka siirtää vastuu sinun harteillesi.
Muuta neuvoa en osaa antaa, kuin että mieti miten saisit työelämääsi muokattua helpompaan suuntaan. Älä mieti sitä mikä olisi reilua, oikein, väärin tms. Vaan mietit vaan ihan itsekkäästi just omaa tilannettasi ja miten sitä muuttaisit että jaksaisit työssä paremmin.
Tässä käy kuule niin, että sinä saat syytteet työpaikkakiusaamisesta, kun asiasta on mustaa valkoisella!
Pyydä luottamusmies ja/tai työsuojeluvaltuutettu mukaan palaveriin. Älä suostu palaveriin, jossa on vain esimiehesi ja teidän ylempi pomonne.
Mieti valmiiksi tapaukset, joissa esimiehesi on haitannut työtäsi tai valehdellut - ja mielellään ota myös todisteet siitä mukaan. Muuten kyse on sinun sanastasi esimiehen sanaa vastaan.
Vaikka kuinka loukkaisi joku väite, älä sorru haukkumaan tai kiroilemaan tai huutamaan. Korosta, että haluat, että työpaikkanne ilmapiiri kohenee ja työ sujuu entistä paremmin - sen pitäisi olla myös ylemmän esimiehen tavoitteena.
Eli että motiivisi ei ole henkilökohtainen kiusanteko tai kosto...
Lykkyä... kieltämättä sähköpostin lähettäminen oli moka, olisi pitänyt jutella naamatusten. Mutta kyllähän selkeästä kiusaamisesta pitää valittaa juuri seuraavalle esimiesportalle, kuten sinä teitkin.
Hänen kuuluu kysyä kantaa väitetyltä kiusaajalta, mutta sinun sähköpostisi suora forwardoiminen oli asiatonta. Kiusaamisväitteen olennainen sisältö kerrotaan, mutta sanamuotoja ei.
Tyhmä liike laittaa mustaa valkoiselle.
Menet ratkomaan asiaa selkä suorana sanojesi takana seisten, tosin voit kyseenalaistaa meilisi edelleenlähettämisen luottamusongelmana.
Mieti etukäteen millä perustelet kantasi ja ota mielellään todisteita mukaasi, jos sellaisia on. Älä kuitenkaan ryhdy haukkumaan kollegasi, se saa sinut taatusti näyttämään päiväkoti-ikäiseltä, ole asiallinen ja pysy asiassa mutta sovittelevasti.
Onnea!