Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko se yo-raha nyt sitten pitää olla?

Vierailija
23.11.2013 |

Kun parin viikon päästä sukulaislikkaa juhlitaan?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutama vuosi sitten sain itse suurimmalta osalta 50e, mummolta taisin saada 100e ja joiltakin kaukaisemmilta henkilöiltä 20e.

 

50e on ainakin varma :)

Vierailija
2/7 |
23.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sopiva summa riippuu paikkakunnasta. 50 eur on kuitenkin varma summa, jonka antamalla et vaikuta liian pihiltä mutta toisaalta et myöskään missään pistä silmään aivan liian ison lahjan antajana. Joillakin paikkakunnilla 20 euroakin on täysin riittävä summa.

Ainoa poikkeus: jos kysymyksessä on kummilapsesi, niin silloin on yleensä tapana antaa enemmän kuin 50 eur.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään ei köyhällä ole varaa osallistua juhliin :)

Vierailija
4/7 |
23.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.11.2013 klo 12:13"]

Nykyään ei köyhällä ole varaa osallistua juhliin :)

[/quote]

Omalla tytölläni oli yo-juhlat viime keväänä. Ei hän eikä me muutkaan katsottu ketään kieroon, jos hän antoi vähemmän kuin muut. Ja kaikki varmasti ymmärtävät, jos joku on taloudellisesti tiukoilla eikä voi sen vuoksi antaa kovin paljon. Ymmärsin kuitenkin ap:n kysyvän, kuinka paljon on tavallisesti tapana antaa. Vastasin sen mukaan. Kieltämättä kirjoitin vähän liian lyhyesti ja töksähtävästi. En toki tarkoittanut, että olisi pakko antaa niin paljon kuin sanoin.

Jos rahat ovat tiukilla, niin hyvä vaihtoehto on myös lyöttäytyä yksiin muutaman muun sukulaisen kanssa ja ostaa yhdessä jonkin tavaralahja. Silloin pienemmälläkin summalla saa aikaan näyttävän lahjan. Tosin suosittelen tällaisessa tapauksessa kysymään päivänsankarilta tai hänen vanhemmiltaan, onko esim. jokin astiasarja, jota ylioppilas kerää. Näin lahja on varmasti mieluinen.

 

3

Vierailija
5/7 |
23.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksesta vitonen :) Kiva saada täällä tuolla asiallisia vastauksia, vaikka tuo minun toteamus oli noin, ilman perusteluja tuosta köyhyydestä.

Vierailija
6/7 |
23.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.11.2013 klo 12:21"]

Ei hän eikä me muutkaan katsottu ketään kieroon, jos hän antoi vähemmän kuin muut.

[/quote]

Piti olla: jos joku antoi vähemmän kuin muut.

5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluaa antaa jotain tavaraa, muttei tiedä lahjan saajan makua niin itse olen antanut esim. keittiöveitsiä ja paistinpannun tai miksei vaikka kattiloita. Ne on usein pois muuttavalle tarpeellisia, eikä ole niin tarkkaa, että pitäisi olla tiettyä sarjaa, kuten aterimet ja lautaset tai niin makuasioita kuin koriste-esineet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme yksi