esikoinen aloittaa syksyllä koulun ja minä haluaisin muuttaa paikkakuntaa..
mitä tekisitte tilanteessani? asumme tällä hetkellä pks:lla ja käyn täällä myös töissä. esikoinen on aloittamassa koulunkäyntiä syksyllä ja haluaisin että koulun aloittaminen olisi mahdollisimman rauhallinen jotta se alkaisi heti maistua hyvältä.
tilanne on kuitnekin se, että palkastani menee leijonanosa asumiseen ja haluaisin kovasti tarjota lapsilleni parempaa elintasoa, mukavia harrastuksia ja lisäksi vielä hieman enemmän myös omaa aikaani. nyt teen töitä niin paljon että näen lapsia ainakin omasta mielestäni aika vähän. minulla on siis hyvä työ ja kohtuullinen palkka.
haluaisin muuttaa kokonaan täältä pois takaisin synnyinseuruilleni jossa meille olisi olemassa turvaverkko, jossa asuminen on halvempaa ja minulla olisi ielä mahdollisuus käydä töissä vanhassa työpaikassani. nyt pelkän kuitenkin muutoksen aiheuttamaa stressiä koululaisellemme: tuleeko hän sopeutumaan uuteen kouluun? mniten hänet otetaan maalaispitäjässä vastaan "stadilaisena"? saako hän kavereita? entä kuopus, sopeutuuko hän uuteen päiväkotiin? jne.
millaisia kokemuksia teillä on muuttamisesta pois kavereiden luota ja tutuista ympyröistä?
Kommentit (4)
juuri tuota vastausta pelkäsinkin: ajattelin että muutto olisi ajankohtainen vasta ensi vuonna..
[quote author="Vierailija" time="06.06.2013 klo 14:11"]
juuri tuota vastausta pelkäsinkin: ajattelin että muutto olisi ajankohtainen vasta ensi vuonna..
[/quote]
Ei sitä silti kannata poissulkea, voi onnistua ihan mukavasti sittenkin, vaikka nyt ehkä olisikin helpompaa. Riippuu lasten luonteesta ja miten osaat "myydä" sen muuton heille, kun se on ajankohtaista.
Me muutettiin jopa kesken lukuvuoden, ja onnistui hyvin!
kerro lisää! kuinka kauas muutitte ja miksi? miten myit muuton lapsillenne, minkä ikäisiä he silloin olivat? miten valitsitte asuinpaikan ja koulun lapsille?
Ehkä vähän olet myöhässä, mutta mieluummin muutto nut kuin parin vuoden päästä.