Mikä ihme mulle tuli? Silmäluomet ihan tulessa
Yöllä heräsin siihen kun silmäluomet oli ihan tulessa, ovat vieläkin vähän, ei niin paha kuin yöllä. Samoin vatsa ihan sekaisin, kouristelee ja ripulilla.
Otin illalla e-pillereitä 2kpl, kun oli edellisenä päivänä unohtunut, voiko muka aiheuttaa tämmöistä? (Yasmin pillerit) otin myös d-vitamiinin, 125mikrogr, niitä olen ottanut nyt viikon verran.
Kommentit (11)
edellinen on unohtunut? Tuskin.
Että ota unohtunut pilleri heti ja seuraava ajallaan?
-ap
Ei ole todellista. Ei niitä saa oottaa tuplasti, se varmasti lukee siinä. Hienosti tulkittu ohjeet.
"Ota unohtunut tabletti heti kun muistat, vaikka joutuisitkin ottamaan kaksi tablettia samalla kertaa."
Eli miten tuo sitten pitäisi käsittää? :)
-ap
Muut häipy? Vai eikö kehtaa kirjotella kun huomaa olevansa väärässä? :D
-ap
Tuohan on ihan selvää kieltä, eli käsketään ottamaan tuplana. Aika poikkeuksellista minusta. Jäin vielä miettimään miksi syöt D-vitamiinia juuri 125 mikrogrammaa? Suosittaako joku vaihtoehtoguru tuollaista annostusta? T: eka kommentoija
Tuohan on ihan selvää kieltä, eli käsketään ottamaan tuplana. Aika poikkeuksellista minusta. Jäin vielä miettimään miksi syöt D-vitamiinia juuri 125 mikrogrammaa? Suosittaako joku vaihtoehtoguru tuollaista annostusta? T: eka kommentoija
Että siitä nyt ei ole kyse ja pakkausseloste mulla on tallessakin. Miksi ihmeessä rupesit tuommosta epäilemään tai väittämään toista, jos et asiasta tiedä hevonv*ttuakaan?
D:tä siksi, että pienemmät annokset on ihan turhia.
-ap
mielenkiinnosta kysyn; oletko paljonkin tutkinut D-vitamiineja työksesi?
Tuo silmäoire voi olla ihan sattumakin, eikä johdu pillereistä. Mutta toisille tulee niistä oireita pienemmilläkin annostuksilla, toivottavasti luit sen pakkausselosteen mahdolliset harvinaiset sivuoireet kohdankin.
verrattuna esim. 50 milligramman tai 10 mg:n annokseen? Kuinka kauan olet käyttänyt erilaisia annoksia?
Ihmeen keskustelu tästä taas tuli?
D-vitamiini/e-pilleri, voi elämä... Antaa olla, en jaksa saikata tommosten asioiden kans :D
-ap
miksi sinulla on maha kuralla ja silmäluomia kirvelee? Ties vaikka söisit liikaa D-vitamiinia.
edellinen on unohtunut? Tuskin.