Onko mitään konstia? Tyttö itkee täällä;=(
Saada naarmuuntunut levy toimimaan? Pleikkarin kalliista pelistä kysymys, pikkusisko tiputti levyn maahan ja saman tein oli liukastua siihen ja yhdessä kohdassa levyä on isot naarmut, saako noita mitenkään kuntoon? Siis kyse kaikista, cd -levyistä, peleistä ja Dvd -elokuvista?
Kommentit (7)
ei päivä paista läpi niin voit koittaa hioa naarmujen reunoja matalammiksi, monen cd-levyn kanssa on auttanut joten miksei dvd:nkin. Käytä vaikka vanupuikkoa ja hammastahnaa. (ei siis hiekkapaperia, se on LIIAN karkeaa.) Jos naarmujen reunat saa pyöristettyä, säde pystyy taas lukemaan, ne terävät reunat saa sen heijastumaan vikasuuntaan.
keskeltä reunoihin päin paperilla kuivaksi. Usein toimivat pesun jälkeen.
Ja sitten pitäisi toimia taas. En ole kyllä vielä kokeillut.
Kerran testasin pahasti naarmuuntuneeseen pleikkarinpeliin, mutta en saanut levyä toimimaan. Tiedä sitten teinkö jotain väärin... Pikkunaarmut sillä on saanut häivytettyä. Ostin muistaakseni Anttilasta.
siinä oli oikein hienoa hiekkapaperia jolla hiottiin säteittäin keskeltä reunoille päin.
Sain kaikki toimimattomat levyni kuntoon!!
ostettiin muistaakseni se rautakaupasta. sellaisesta pienestä rautakaupasta, joka sijaitsee keskusta alueella. en muista kaupan nimiä, mutta niitä on useammassa kaupungissa keskusta alueella. asutaan tampereella. meillä on pelastettu laitteen avulla monet cd ja dvd levyt.
heti oston jälkeen kannattaa ottaa kopio omalle koneelle, mikäli levy on kopioitavissa. Jos alkuperäinen vaurioituu, saa omalta koneelta uuden version tilalle.