Meikkaajat! Mitä käytätte kasvojen varjostamiseen?
Niin kuin esim. nenän, leuan tms. Laitatteko tummempaa puuteria niihin kohtiin vai onko varjostuksille joku oma tuotteensa?
Kommentit (7)
ei saa olla liian tummaa.
Mut varjostusainetta tarvitsee yleensä vain jos on ensin peittänyt kasvojensa aidot värit meikkivoiteella. Eli ei läheskään aina.
Varjostan sillä leveän nenäni sivut, poskiluun alta palloposket ja hieman roikkuvat leuanaluset. Ei jostani vähän tummemmasta tavispuuterista mulla ainakaan ole mitään apua, on ihan liian hentoista väriä että riittävästi varjostaisi. Tosin en ole mikään kovin vaaleaihoinen joten voi olla että kalpeammalla tavallinen puuteri tosiaan riittää. Mulla aurinkopuutereistakin osa on aivan liian vaaleita varjostamiseen.
Jos haluaa aurinkopuuteria käyttää tuohon tärkeintä on ettei se ole yhtään kimalteinen, tai muuten se korostaa niitä alueita mitä pitäisi varjostaa, eikä saa olla keltaisen/oranssin sävyinen vaan neutraali ruskehtava. Mulla käytössä Isadoran aurinkopuuterin tummempi, hyvin neutraali sävy "Highlight tan" http://sokos.s-verkkokauppa.fi/webapp/wcs/stores/servlet/Tuote2/isadora…
Itselläni on tosi vaalea iho, joten pitääpä miettiä ja testailla kaupassa noita puutereita/aurinkopuutereita.
ap
varjostukset kaksi astetta tummemmalla meikkivoiteella. Alueena ohimot, nenään tarvittaessa, leukalinja ja posket (kuoppakohta). Muista hyvä häivitys. Päälle translucent-irtopuuteri ja sipaisu poskipunaa. Suomalaisen iholle ei ainakaan aurinkopuuteri sovi varjostuksien tekoon talviaikaan, tulee luonnoton lopputulos. :)
http://fi.mschic.com/product/160/baked-shading-powder
ja tuo sekä myös matat aurinkopuuterit käy myös varsin vaaleaihoisille, kunhan ne levittää isolla puuterisiveltimellä ja häivyttää reunat hyvin.
Meikkivoidevinkki on toimiva mutta itse en ainakaan arkeen jaksaisi alkaa meikkivoiteella laittaa varjostuksia. Teen joka päivä perusvarjostukset ja korostukset ja siihen ei mene kuin minuutti kun käytössä on aurinkopuuteri ja hohtava korostuspuuteri (se mulla on Meow Cosmetics-mineraalimeikkisarjasta - Meowilla muuten on myös erityisiä varjostuspuutereita eri ihon sävyille).
tulee kestävät varjot eikä tarvi joka päivä olla puunaamassa.
käytän yleensä peruukkia ja tekopartaa niin kuin yleensä aina varjostushommissa. Myös sanomalehti, johon on leikattu silmänreiät, toimii ex tempore -varjostuksiin.