Opet, miten laaditte istumajärjestyksen ?
Jos suunnataan tämä vielä 4.6-luokkien opeille erityisesti?
Ketkä eteen open pöytään kiinni paripulpeteissa ja ketkä taapulpetteihin?
Kommentit (7)
Meillä ainakin ala-asteella vaihdeltiin aika usein istumapaikkoja. Joskus istuttiin pareittain, joskus yksin, joskus 4 ryhmissä ja jouluisin yleensä tehtiin pulpeteista rinki. 4 ryhmissä oli kaksi tyttöä ja kaksi poikaa, muistaakseni muuten arvottiin, kuka istuu kenenkin vieressä.
Ja miten niin open pöytään kiinni paripulpettiin? Miten takana sitten istutaan?
istumajärjestystä noin 2kk välein, ja siihen ei ole mitään säännöllistä logiikkaa.
sekä pulpettijärjestystä, missä muodostelmissa, että istumajärjestystä, pääsääntöisesti huijaten arpomalla. Eli siten, että varmistin, ettei pahimmat riitapukarit istuneet liian lähekkäin. Ja otin huomioon, jos näkö/kuulovaikeuksia, että istui riittävän lähellä edessä.
Jos joku käyttäytyi liian huonosti sai raahat pulpettinsa yksikseen kiinni open pulpettiin. Nämä oli vitosia ja kutosia.
ihan tuohon haarukkaan, mutta vuotta vanhempien kanssa kyllä jo työskentelen.
Tässä mun sääntöjä:
istuvat paripulpeteissa omavalitsemissa pareissa, jos toimii
jos ei toimi, niin vaihdan istumajärjestyksen minun määrittämään
teen jaon siinä tapauksessa yleensä niin, että laitan koko luokan huomioa kerjäävät takapulpettiin yksinään ja sitten muihin paripulpetteihin mahdollisuuksien mukaan hyvin eritaitoiset lapset, koska tämä on parasta mahdolista antia eli vierekkäin hyvin lukeva ja huonosti lukeva ja sosiaalinen ja epäsosiaalinen jne. Voin laittaa myös kaksi yksinäistä vierekkäin.
Ala-asteella 1-2 lk oppilaiden kanssa annan ensin valita istumajärjestyksen itse (4-5 hengen ryhmät). Tutustuttuani ryhmään näen kunkin oppilaan vahvuudet ja heikkoudet, jonka jälkeen muodostan ryhmät siten, että jokaisessa ryhmässä on sekä heikkoja että vahvoja oppilaita. Enkä nyt meinaa heikkoa ja vahvaa pelkästään taitoihin nojaten (= häiritsevä oppilas - heikko, hiljainen ja rauhallinen oppilas - vahva.. tms.)
Yläasteella annan oppilaiden valita paikkansa, ja kesken oppitunnin vaihdan mikäli tarpeen. Yläasteikäiset saa useimmiten kuriin pelkällä auktoriteetilla, eikä silloin aikaa hukkaannu turhanpäiväiseen istumajärjestyksien laatimiseen.
sanoin kaikille yhteisesti että nyt on sitten sellainen sääntö, että se, joka ei pysy pallillaan, saa rauhallisesti ottaa pallinsa (tai ne oli sellaiset vaahtomuovityynyt) ja tulla tähän minun viereen erikoispaikalle. Hyvin se meni perille _sen yhden kerran_ ja lapset vähän hämillään tuntuivat miettivän että mille ihmeen erikoispaikalle. Ei kukaan ollut tarpeeksi rohkea kokeillaakseen eli sattui varmaan aika kiltit lapset mulle.
Tykkäsin olla "opettaja" pari päivää :) tiedä sitten mitä se olisi elämänurana ollut.
Ei ole tarvetta tuollaiseen.