Mistä sen tietää pitääkö lantionpohjalihaksia jumpata?
Jatkuvasti kuulee tästä aiheesta neuvolassa jne. Mutta en tiedä koskeeko se minua? Enkä kyllä rehellisesti sanottuna edes tiedä miltä sen jumpan pitäisi tuntua. Vaikka kuinka ajattelen alapäätäni ja yritän puristella jotain "mansikkaa", niin korkeintaan pakarat vähän nykäisee. Siis onko siinä kyse koko alapäästä. T: Olenko ainut taukki???
Kommentit (28)
kuin vain jos on hätä. Olenkohan halvaantunut jotenkin? AP
oikeesti et pysty pidättään vaikka ei ole hätä? Se on vähän niin kuin peppun rypistämistä ja emättimellä sama...
en osaa kyllä auttaa
No koskee, jos sulla on lantionpohjalihakset. Kuten kaikkien ihmisten kaikki lihakset, ne surkastuvat harjoituksen puutteessa ja vanhemmiten se tietysti kiihtyy. Jos sulla on sellaiset, jumppaa niitä. Eli homma koskee kaikkia (myös miehillä on sellaiset ja niitäkin pitäisi jumpata).
Ja miltä jumpan pitäisi tuntua? No fysioterapeutin ohjeen mukaan oikeat lihakset ja oikean jumppatavan löytää näin: työnnä etusormesi emättimeesi. Yritä nyt vetää sitä sisäänpäin emättimenlihaksilla. Jos edes pientä si´säänpäinvetävää liikettä sormessa tuntuu, harjoitat oikeita lihaksia oikealla tavalla. Jatka sitä, vaikka tietysti jatkossa et tarvitse sitä sormea avuksi. Jos sormessa tuntuu ulospäin suuntautuvaa työntöä, harjoitat vääriä lihaksia. Kokeile uudelleen, kunnes löydät oikeat.
Jos sormessa ei tunnu mitään, homma on hankalampi. SILloin täytyy aloittaa tuosta virtsanpidättelystä, mutta sormella tuntee paljon varmemmin oikean liikkeen.
ettei virtsankarkailu ja pierujen paukuttelu noloon hetkeen ole yhteydessä siihen että miten voimakas vagina on. Se on seksuaalisuuteen liittyvää parannusta.
Itse pystyn pidättämään pissan kun kakkaan.
Niitä lihasalueita puristetaan eri aikaan.
Ainakin viimeisessä jälkitarkistuksessani innokas lääkärisetä laittoi sormen sisälle ja pyysi puristelemaan. Siinä hän sitten kommentoi auliisti lantiopohjalihasteni kuntoa.
Aikaisemmin moista tarkastusta ei olla tehty, onkohan muilla täällä samasta kokemuksia?
Lääkäri nimittäin oli muutenkin vähän erikoinen, mm kommentoi vartaloani.
Olisin sanonut, että näpit pois ja äkkiä, tainteen valituksen. Eikä lääkärin todellakaan tarvitse kommentoida vartaloa.
Olisikohan ollut joku keikkalääkäri. Ei ole sittemmin tullut terveyskeskusksessa vastaan.
Se kommentti oli sellainen, että muuten vartalo on synnytyksen jälkeen palautunut hyvin mutta vatsassa vielä löysyyttä nähtävissä. Lääkäri kehotti treenaamaan ja varaamaan vuoden aikaa vatsan kiinteytymiselle!
Oli kyllä melkoinen kommentti kieltämätä.
T: 7
Et varmastikaan ole oppinut tunnistamaan niitä lihaksia. Suosittelen smartballseja, ennen niitä oli minunkin tosi vaikea ellei mahdoton tunnistaa oikeita lihaksia. Mutta noiden kuulien avulla opin. Mulla karkaili lapsenakin virtsa tosi helposti esim. nauraessa, eli mun lihakset ovat varmaan synnynnäisesti ihan paskat. Noi kuulat kyllä oli/on hyvät. Ei vaan ole tullut hetkeen käytettyä, kun tuntuu ettei ne mee enää yhtä hyvin sisään tai yhtä syvälle... En tiedä miksi. Sitten mulla on ollut myös yliaktiivisen rakon oireita, mikä ei houkuttele jännittämään lihaksia yhtään enempää. Mutta noihin vaivoihin ei varmastikaan kuulat ole syynä...
Vaginan reenaaminen ei vaan lisää pissanpidätystä, tai pierun päästöissä.
En tiedä yliaktiivisesta rakosta tai miten vaivat katoaa kun kasvaa. Ehkä sulla menee asiat vähän sekasin. Koska yhden kolon vahvistaminen ei vahvista toisia. Jos vahvistaa vaan pissaamisen estoa niin ei vaginan tai kakan pidätyskyky parane.
Vaginan reenaaminen ei vaan lisää pissanpidätystä, tai pierun päästöissä.
En tiedä yliaktiivisesta rakosta tai miten vaivat katoaa kun kasvaa. Ehkä sulla menee asiat vähän sekasin. Koska yhden kolon vahvistaminen ei vahvista toisia. Jos vahvistaa vaan pissaamisen estoa niin ei vaginan tai kakan pidätyskyky parane.
Ai niin ja se "imaise mansikka sisääsi" -ohje on niin yleinen ja niin typerä :D Kuulat sen sijaan auttaa oikeasti. Ei se mansikan kuvitteleminen ainakaan lihasten tunnistamisessa auta.
t. 10
Sen takia aloinkin reenaamaan lihaksia synnytyksen jälkeen kun virtsanpidätyskyvyssä oli vähän ongelmia. Ongelma on nyt poistunut ja tietysti lihasten hyvä kunto on eduksi seksissäkin.
Ainakin viimeisessä jälkitarkistuksessani innokas lääkärisetä laittoi sormen sisälle ja pyysi puristelemaan. Siinä hän sitten kommentoi auliisti lantiopohjalihasteni kuntoa.
Aikaisemmin moista tarkastusta ei olla tehty, onkohan muilla täällä samasta kokemuksia?
Lääkäri nimittäin oli muutenkin vähän erikoinen, mm kommentoi vartaloani.
lääkäri pyysi puristamaan lihaksia (oli siis sormet sisällä). Sanoi vain, että nuo lihakset ovat niitä, joita voi sitten treenata ja totesi, että mulla ei mitään suurempia hätiämitiä ole.
Sama lääkäri ollut jo aikaisemminkin (siis synnytysten jälkeen).
jos pelaat tunnin sähly ja tulee pissat housuun
Milloin ihmiset tajuaa ettei lantionpohjanlihaksella tarkoiteta vaan vaginaa vaan kauttaaltaan isompaa aluetta?
Pystytkö pidättämään pissan kun kakkaat ja toisinpäin? Ei se onnistu jos treenaa vaan vaginaa.
Eli täsmäpuristusta tarvitaan. Ei vaan vaginan harjoitusta.
Lantionpohjalihaksia kannattaa alkaa treenaamaan viimeistään siinä vaiheessa kun mies ei tule tunnin raa'asta nylpytyksestä huolimatta.
Milloin ihmiset tajuaa ettei lantionpohjanlihaksella tarkoiteta vaan vaginaa vaan kauttaaltaan isompaa aluetta?
Pystytkö pidättämään pissan kun kakkaat ja toisinpäin? Ei se onnistu jos treenaa vaan vaginaa.
Eli täsmäpuristusta tarvitaan. Ei vaan vaginan harjoitusta.
Entä niiden lukuisten ihmisten kokemukset siitä, että kuulilla on saatu virtsankarkailu pois? Itsellänikin nimenomaan kuulien käyttö vaikutti tosi paljon ponnistusinkontinenssiin.
lihaksia voi testata niinkin että menet pissalle ja jos pystyt katkaisemaan virtsasuihkun ja hetken pidättämään, on lihakset kunnossa!?
Kuulostaa kyllä aika haasteelliselta tehtävältä. Jos on hätä, niin kyllä se pissa tulee kakatessa.
jos yrität pidätellä kakkaa tai pissaa? Se jumppa on sellasta että jännität nuo lihakset ja sitten rentoutat :) jumppa sopii kaikille olis hyvä jos siitä tulis tapa