Kuinka iso oman pihan pitäisi olla että siihen on ikuisesti tyytyväinen?
Etsimme tonttia enkä tiedä minkä kokoinen olisi hyvä. Keskelle sitä pläräytämme talon jossa on 5 makuuhuonetta ja keittiö ja olohuone ja kolme vessaa. Kaikki samassa tasossa eli vie tilaa.
Minkä kokoinen tontti olisi hyvä että saadaan siihen kasvimaat, liukumäet ym pihakeinut? Ja juoksutilaa lapsille ja marjapensaita ja omenapuita...?
Kommentit (17)
Mulle riittäisi vain useampi hehtaari. Siitä haaveilen aina - ei naapureita kuuloetäisyydellä
Tontti on 5000 neliöö, talo 220 kahdessa kerroksessa + at 45 tossa vieressä.
Ja enemmän silti kaipaisi lääniä tähän ympärille.
älkää panko taloanne keskelle tonttia, sittenhän siihen ei jää mitään hyvää pihaa. Laittakaa se vähän reunaan (pohjoiseen), että jää kiva eteläpiha.
Tontin koosta en ota kantaa, kun itse pitää asua rivitalossa, jossa minipiha.
mulla on liian iso piha:(
eli 1,5 hehtaaria
4. kommentti koski siis kanpunkitontteja, noin 1000 neliötä. Maaseututontit on tietty eri asia, silloin talo pannaan keskelle tonttia, ainakin jos ei kaipaa naapureita.
...koska en ole enempää osannut toivoakaan. 1 1/2 hehtaaria on ympärillä (osa metsänä, iso osa nurmikolla). Asumme maalla ja lähimpään naapuriin ei ole näköyhteyttä. (Niin ja emme ole mitään ökyrikkaita vaan täällä maalla tontin arvo on mitätön.) Ihanaa, kun tietää, ettei kukaan ole kurkkimassa, mitä meillä on tänään ruokapöydässä tarjolla...
eli minkä kokoisen jaksat hoitaa ja pitää kunnossa?
mulla on liian iso piha:(
eli 1,5 hehtaaria
kun osa pihasta on puistomainen, osa kallioo.
Mulla ei oo oikeastaan kun kaksi-kolme perennapenkkiä ja nurmikkoo ei mitenkään hirveästi ole.
Eli "puistosta" haravoi lehdet kerran vuodessa, nurmikon ajamiseen menee tunnin verran ja mikään viherpeukalo en ole, joten rikkaruohotkin saa olla paikoillaan. Lunta pitää sit talvella luoda jonkin verran ajotieltä.
t: 4
Metsää saisi olla ympärillä. Luonnonniittyäkin. Varsinaista piha-aluettahan vaan tarvitsee hoitaa koko ajan. Eikä sitäkään, jos ei halua.
minkä jaksaa hyvillä mielin hoitaa työpäivän päätteeksi, ja sitten kun ikää alkaa olla.
Metsä ei ole oma, mutta siitä juuri haaveilemme eli kun tuota omaa tonttia voisi jatkaa niin kauas kun silmä kantaa.
Kukaan tuohon metsään ei rakenne, sen verran huonossa paikassa se on, joten sitä pelkoa ei ole eli tavallaan tää tontti on isompi kuin tuo puolhehtaaria.
t: 4
kymmenen vuotta tätä nyt innolla laittanut, eikä vieläkään ole valmista. Mulle just sopivan kokoinen.
on varsinaista pihaa puoli hehtaaria ja siinä ympärillä peltoa toinen puolikas. Tonttinaapureita ei ole, vaan joka puolella peltoa tai laidunta. Tää on hyvä!
valtavalla tontilla. Ruohonleikkuut, kasvimaat ja perennapenkit ja pensaat vaativat jatkuvaa huoltoa.
En kaipaa enää lainkaan sitä.
Ehkä joskus yksi kukkapenkki ja pieni ryytimaa menisi, mutta näin vuorotyön ohessa ei kerrassaan puhti riitä.
Oli lisäksi leikkimökkiä, trampoliinia, monet pihakalusteet, koiran paikkaa, peltoautorataa.
kallioista metsikköistä parin hehtaarin tonttia voi olla sama tai helpompi pitää kuin 1000 neliön tonttia, joka täynnä rikkaruohoista nypittäviä perennapenkkejä.
Itse olen laittanut 8 vuotta 600 neliön tonttia (100 neliön talo), jossa lähdin tyhjästä liikkeelle. Ei ole valmista ei läheskään. Puita. pensaita, perennapenkkejä. Yksi kesä laitettiin varasto, toisena leikkimökki jne ja aina siinä samalla muutettu kaikkea siinä ympärillä olevaa.
Nyt haluaisin muuttaa puuaidan tuijaaidaksi ja laittaa vesiaiheen jne. Puuhaa riittää oikeastaan just niin paljon kuin itse haluaa.
Naapurissa postimerkin kokoinen tontti ja se rehottaa voikukkaa ja muuta rikkaruohoa polviin asti. Että kaikkia ei huvita hoitaa pientäkään.
Tontti on pieni, n. 650 neliötä, mutta me ei olla aikeissa perustaa pihallemme leikkikenttää. Omenapuut ja marjapensaat on (ei monta, mutta en kaipaakaan), ja oikeastaan eniten pihalta kaipaan tilaa jossa syödä kesälounaita ja lukea lehteä auringossa.