Kerro harrastus, jossa ei tarvitse kilpailla.
Hei, etsin lapselle harrrastusta, jota voisi vain harrastaa. Onko sellaista laisinkaan? Vai onko kaikissa lajeissa kilpailuja aina?
Kommentit (15)
Aika heikkoa on, jos jalkapalloa pelaava ei osallistu otteluihin jne.
Ei kisaavia harrastuksia voisi olla partio. Toki on partiotaitokisoja, mutta ne ei ole ollenkaan niin pakko tai velvoittavia.
tytöt harrastaa tanssia (baletti ja lastentanssi), eikä niissä kyllä kilpailla. Joulu- ja kevätnäytökset on kyllä joten esiintymisiä on muttei niihinkään ole pakko osallistua.
pienoismallikerhot,lähinnä kai pojille
keilaus
4H-kerhot
srk-kerhot
partio olisi tällainen harrastus.
Varsinaisiin partiokilpailuihin ei tietenkään ole pakko osallistua, mutta kyllä muuten partissa on paljon kilpailuhenkisiäkin osioita. Vähintään riihityksiin on osallistuttuva.
Sielläkään ei ole kilpailuja. 2 kertaa vuodessa on ryhmän esitys mutta ei sinnekään ole mikään pakko osallistua.
Mekin etsimme tälläistä ja nimenomaan urheilullista.
Nyt lapsi käy kerran viikossa pelaamassa tennistä ja kerran viikossa ratsastamassa. Tykkää molemmista ja ainakaan toistaiseksi ei ole kilpailtu! JA nyt siis on 9-vuotias.
Useimmissa urheilulajeissa kilpaillaan, mutta ei ihan kaikissa ja niitä tässä on jo mainittu. Kyllä ratsastustakin voi harrastaa kilpailematta, samoin uintia, ja mitä tahansa.
Monissa muissakin on kilpailuja jossakin vaiheessa, esim. palokuntanuorilla ja partiossa.
Sitten on erilaisia askartelujuttuja ja muita sellaisia, joissa ei ole kilpailuja.
Partiossa lähinnä suoritetaan, ei kilpailla. Itse ainakin miellän kilpailun sellaiseksi, että yksi voittaa ja muut häviää. Jos riihityksessä testataan taitoja, niin kaikki voivat päästä läpi ja näin olla voittajia.
Tietenkin partiossa on myös taitokisoja ja suunnistuskisoja, mutta se ei ole määräävä tekijä harrastuksessa. Sitä paitsi pt-kisoissa usein vartion kaikki jäsenet pääsevät "pätemään". Vaikka et olisi niin hyvä suunnistamaan, niin puukonkäyttötaito tai luonnontuntemus auttaa koko ryhmää.
yksityisopetuksena. Jos otat esim. pianon soiton opetusta kotiin, niin ei sulle mitään matineoita järjestetä.
on paljon järjestävästä tahosta kiinni, järjestävätkö mahdollisuuden harrastaa kilpailematta. Itse lopetin aikoinaan ratsastuksen, koska opettaja alkoi tosissaan painostaa kilpailuihin. Toisaalta lapseni harrastaa taitoluistelua, joka mielletään kilpailulajiksi, mutta seurassa on mahdollista luistella harrastajaryhmässä, mikä ei tähtää kilpailuihin.
Meillä 7v ja 8v pojat tykkäävät ihan into piukassa ja juuri ilmoitin ensi syksyn/talven tunneille.
tytöt harrastaa tanssia (baletti ja lastentanssi), eikä niissä kyllä kilpailla. Joulu- ja kevätnäytökset on kyllä joten esiintymisiä on muttei niihinkään ole pakko osallistua.
mun tytär on tanssinut myös lastentanssia, nyt on siirtynyt show-tanssiin ja kokeilee discoa. Myös pojille sopiva harrastus, esim. breikki- ja hiphop-tunneilla on poikia, myös muissa lajeissa aina jokunen poika varsinkin pienemmissä.
mutta missään lajissa niihin ei ole pakko osallistua.