Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko ketään kenen lapsi vielä 1- v nukahtanut vain rinnan avulla?!

Vierailija
27.04.2011 |

Jos niin miten jaksatte/kuinka loppui? Meillä tilanne tämä ja oon välillä ihan poikki tähän hommaan. En kaipaa haukkuja, tiedän että tämä on itseaiheutettu tilanne mutta tilanne nyt tämä.



Kiitos

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

helpolla se meni.

Vierailija
2/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sitä samaahan rinta tuossa vaiheessa lapselle edustaa. Kyllä meillä on aikamoiset itkut n.3vrk ajan kuuluneet tutista vieritusvaiheeseen. Ja muistaakseni tuli muutamana yönä painajaisitkukin sen jälkeen. Pointtini on, että vieroitus, olipa kyse mistä vain, vaatii aina kovia hermoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä nukahdettiin rinnalle 2-vuotiaaksi. Tässä kivisadetta odotellessa voin todeta, että lapseni ovat nykyään ihan täyspäisiä koululaisia. Joilla on muutrn täysin reiättömät hampaat.

Vierailija
4/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

olis ihana välillä itsekin päästä vähän tuulettumaan ja mies hoitamaan nää iltahommat. Onneksi jää isäkuukaudelle kohta, jos yritettäis vaikka niin et iskän kans nukahtais. Yleensä aina niin kaamea huuto ettei oo hermot kestäny.. Kait sitä pitäis vaan päättää, en tiedä.



Ap

Vierailija
5/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten teillä loppui tuo tissittely, itsekseen vai huudolla?



Ap

Vierailija
6/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

työasioissa toisella paikkakunnalla ja sillä välin vierottauduttiin tissille nukahtamisesta ja tissistä ylipäätään. Ikää lapsella tuolloin 1v3kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja nostanut tarvittaessa vaunuista sänkyyn. Tai sitten niin, että vauva (aikuisen) sänkyyn kyljelleen seinän viereen ja uninalle käteen. Itse menen kyljelleni siihen viereen lähelle, mutta kuitenkin irti, ja pidän kättä vauvan hartian päällä. Kun nukahtaa, nostan omaan sänkyyn. Meilläkään ei ole tutti kelvannut.

Vierailija
8/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauvalla ihanat oltavat:) Niin turvallista ja lämmintä! Anna lutsuttaa vaan jos suinkin jaksat ja jaksathan vielä vähän....! Ota oikein kainaloon ja nauti!



Ystäväni lapset ovat saanett imeä aina kun halusivat ja pari vuotiaiksi. Vanhin jo 12 vuotias. Sanokoot ammattilaiset MITÄ vaan niin en koskaan ole tavannut niin ihania, avoimia, rauhallisia ja miellyttäviä lapsia!



Itsekin annoin tisua milloin lapsi vaati ja joskus tunsin olevani hupitutti. Aina en olisi jaksanut mutta kyllä minunkin lapset ovat aika onnistuneita:)

Siivota ja shoppailla ehdin kyllä nytkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähes sama tilanne kuin yhdellä aiemmalla. 1 v 3 kk asti nukahti rinnalle, sitä ennen oltiin muutama kerta yritetty josko yötissi olisi jäänyt pois muttei mitään toivoa. Sitten mies veti kolmen yön huutounikoulun ja samalla lopetin imetyksen seinään. En vaan enää jaksanut kun tissiä syötiin monta kertaa yössä.

Vierailija
10/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutti ei ole kelvannut, eikä isä nukuttamaan. Sitten kun olen ollut ihan kyllästynyt tilanteeseen ja varma vieroituksesta, oon vähentänyt päiväimetyksiä ja lopulta isä on hoitanut parin yön vieroituksen. Ekana yönä on huudeltu, toinen jo mennyt paremmin ja yöt on rauhoittuneet tosissaan. Lapset olleet vähän päälle vuoden ikäisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi lopetti itse tissittelyn kun oli 13 kk vanha. Yhtenä iltana tissi ei enää kelvannut (yöllä kyllä), muutaman päivän kuluttua ei huolinut tissiä enää yölläkään. Helposti siis kävi, huuattaa en olisi raaskinutkaan. Olin etukäteen ehtinyt miettiä että muutaman kuukauden ainakin vielä annan tissiä, jos vaan huolii. En siis itse kokenut tilannetta ollenkaan rankaksi, päinvastoin.

Vierailija
12/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauvalla aina tissi suussa meillä,kohta se lähtee vierottumaan ihan itsekseen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nukahtaa rinnalle. Sain jo nukahtamaan omaan sänkyyn itsekseen reilun vuoden ikäisenä, ihan hyvin meni, äkkiä ja ilman itkua oppi. Ensin isin kanssa (kävi nukkumaan rinnan päälle), ja siitä sänkyyn. Laitoin pinnikseen jämäkän tyynyn, jonka päälle tyytyväisenä nukahti. Yöimetyksetkin vähenivät yhteen.



Sitten sairastui flunssaan ja vatsatautiin, Otin taas viereen, että sai yölläkin tankkailtua maitoa kun se oli ainoa mikä maistui ja pysyi sisällä. Nyt sitten jäi taas päälle yösyömiset. Yritän varmaan kohta saada omaan sänkyyn takaisin. Vauvan sänky on kiinni meidän sängyssä, saan tarvittaessa käden sinne pinnojen välistä, ja voin silitellä uneen jos tarvii.

Vierailija
14/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

1 v 10 kk ikään asti, jolloin hän lopetti itse rinnalla käymisen (jäljellä olivat pitkään olleet vain uni-imetykset ja yksi imetys aamuyöllä). Rattaisiin ja autoon tyttö nukahti päiväunille ilman rintaakin.



Imetyksen loppumisen myötä myös isä/mummo/täti jne. alkoi kelvata nukuttajaksi, ja minäkin aloin päästä taas halutessani iltamenoihin.



Jos olet itse ihan poikki, etkä jaksa jatkaa enää imetystä, niin kyllä 1-vuotiaalle voi jo jonkinlaista unikouluakin pitää. Jos tissi tuntuu tällä hetkellä erityisen tärkeältä, niin voithan odottaa kuukauden tai pari, jos sitten olisi parempi ajankohta imetyksen lopettelulle (jos siis itse jaksat odottaa). Mutta kyllä se tissittely itsestäänkin tai melkein itsestään loppuu aikanaan. Vaikka minusta oli välillä väsyttävää rasittavaa olla joka ilta nukuttamassa lasta, niin kyllä minusta oli silti ihanaa se, että lapsi sai itse päättää, milloin ei halua enää rintaa. Enkä mä missään vaiheessa kokenut olevani ihan poikki koko imetyshommaan, vaan se oli minullekin tärkeää koko sen ajan, kun sitä kesti.



Meidän perheelle sopi se, että lapsi sai itse vieroittua, mutta ymmärrän toki, että kaikille se ei sovi ja kaikki eivät sellaista halua. Toivottavasti ap löydätte sen parhaan ratkaisun teidän kannalta! Jaksamista!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

1v 3kk nukahti aina vain tissille.

Jouduin olemaan vuorokauden pois kotoa ja tissi ei kelvannut enää ollenkaan kun tulin kotiin.

Viikon verran sen jälkeen nukahtaminen takkusi, mutta ei mitään isoa härdelliä ollut siinäkään.

Vierailija
16/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta minulla ei mitään vastausta ole. Meillä on kaksivuotias, joka illalla nukahtaa aina rinnalle ja useimmiten myös päikkäreille nukahtaa rinnalle. Joskus päikkäreille nukahtaa vaunuihin, manducaan tai auton turvaistuimeen jos olemme jossain menossa. Tällaisia on tätä nykyä noin kerran viikossa, välillä oli paljon harvemminkin. Varmaan nukahtaisi näin myös illalla mutta ei ole ollut ajankohtaista. Vähitellen olisi tarkoitus, että lapsi opettelesi nukahtamaan myös kotona sisällä isän kanssa ollessaan päikkäreille koska meillä on suhteellisen lähiaikoina tulossa hoitajanvaihto kotona kun mies jää hoitovapaalle.



Itse toivoisin, että lapsi alkaisi vähitellen nukahtaa myös illalla muutenkin mutta tätä ei ole aktiivisesti yritetty. Joskus olisi hauska päästä itse jonnekin, muuten iltaimetys ei oikeastaan itseäni häiritse. Aina lapsi on illalla ainakin käynyt rinnalla vaikka olisin sitten ollut vielä vähän aikaa makoilemassa muuten ja nukahtanut ikään kuin ilman rintaa.



Kaipaisin kokemuksia siitä, miten hyvin ovat onnistuneet tilapäiset isän nukutukset iltaisin jos iltaimetyksestä ei ole tarkoitus kokonaan luopua vai onko tämä mahdoton ajatus? Esimerkiksi jos nukuttaisin edelleen muuten iltaisin rinnalle niin kauan kuin lapsi haluaa mutta esim. kerran kuussa olisin iltamenossa nukutusajankohtana niin voiko lapsi omaksua tällaista vai onko ihan kidutusta sekä lapselle että isälle näiden iltojen nukutukset?

Vierailija
17/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisiko näistä sivuista sulle apua ap?



http://maitolaituri.imetys.fi/viewforum.php?f=9



Tasaperoimetys ketju vaati rekisteröitymisen ja sun pitää anoa käyttäjäoikeutta, mutta oon ite saanu ihanaa tukea maitolaiturin sivuilta.



Vierailija
18/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itseasiassa ainokaiseni (tyttö) nukahti vielä yli kolmevuotiaana rinnan kanssa, eikä se minua häirinnyt. Joskus vähän väsytti.



Jouduin lopettamaan imetyksen kun sairastuin itse ja sain sellaiset lääkkeet etten voinut imettää. Selitin tytölle että äiti syö lääkkeitä jotka menevät maitoon ja jotka eivät ole terveellisiä lapselle, ja siihen jäi imetys. Lapsi ymmärsi jotenkin asian kun oli jo iso.

Vierailija
19/20 |
27.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

t:19

Vierailija
20/20 |
28.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

muitakin samassa tilanteessa ( siis uneen imettäjiä) olevia! Välillä kuulee kauhisteluja ja neuvolassakin sanoivat että unikouluun kun kerroin tästä meiningistä. Olen itse ajatellut imettää niin kauan kun tyttö haluaa, välillä tämä väsyttää mutta jotenkin saa voimia taas jatkaa kun muutkin jaksaa! Meilläkään ei ole tarkoituksena huutounikoulua pitää ellei tilanne mene sietämättömäksi.



Tuohon imetysketjuun kävin jo liitymässä, kiitos vinkistä!



Ja meilläkin tosiaan nukahtaa manducaan, turvaistuimeen ja rattaisiin silloin tällöin.



Ap



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi neljä