Talousneuvoa asuntolainan ja säästöjen kanssa
Meillä on noin 125 000 € asuntolainaa. Noin puolet siitä on ASP lainaa.
Pankkitilille on kertynyt noin 70 000 € säästöjä. Suurin osa tuosta säästösummasta tuli, kun saimme edellisen asunnon vähän aikaa sitten myytyä.
Mitä tekisitte vastaavassa tilanteessa. Maksanko asuntolainaa pois koko säästöllä, vai annanko säästöjen olla tilillä.... vai mitä?
Kommentit (6)
pääoman pienentämiseen, sillä jos korot nousevat, pienempää lainaa on kivuttomampi lyhentää.
Jos sijoitatte rahat, miettikää, koska saatte ne käyttöön jos käy niin, että korko nousee suuremmaksi kuin tuotto.
Tai sitten ostatte rahoilla sijoitusasunnon, sen tuotolla maksaakin jo omaa lainaa pois :)
lyhentämiseen.
Olen riskin karttaja...
viiden vuoden pitkän koron ja maksaisin siitä sen noin puolet eli asp-puolen pois. Muutaman tonnin jättäisin tilille/laittaisin korkorahastoon. Ja seuraisin lainojen korkoja, että osaisin ajoissa ottaa sijoituksen ulos.
viiden vuoden pitkän koron ja maksaisin siitä sen noin puolet eli asp-puolen pois.
missään nimessä maksa asp-lainaa pois! Ellei aspin laina-ajan umpeutuminen ole lähellä, kannattaa se pitää, sillä aspissa on oma korkokatto.
Mä maksaisin "tavallista" asuntolainaa pois n. 35 000 - 40 000 ja sijoittaisin loput. Pienemmän osan isommalla riskillä ja suuremman pienemmällä riskillä.
kannattaa pitää ihan sijoitusmielessä koska vähentää hyvin veroprossaa.
minkälaista tuottoa saisitte tuolle 70 000 eurolle, verrattuna sitten siihen paljonko maksatte korkoja asuntolainasta. Jos 70 000 eurolle saa paremman tuoton kuin mitä on asuntolainan korko, niin ei kannata lyhentää lainaa.