Voiko kylkiluuhun tulla murtuma, vaikka ei suoranaisesti
tulisi iskua kylkeen?
Meidän auton kylkeen törmäsi (minun puoleiseen oveen) toinen auto, ja sen jälkeen selän puolella on ollut tosi kipeä kohta. Kävin hieronnassa jonkin ajan päästä. Siis ihan kevyttä hierontaa, kuten lääkäri suositteli, kun arveli, että on lihaskramppi, joka varmasti onkin. Mutta hieronta vaan pahensi tilannetta. Hieroja mainitsi, että eihän olisi kylkiluussa murtumaa, kun kipukohta on linjassa kylkiluun kanssa. Lääkkeitä olen joutunut syömään jatkuvasti, pelkkä syvään hengittäminenkin sattuu :(
Kipua on siis jatkunut jo useamman viikon, joudun työssäni väkisin välillä tekemään kiertoliikkeitä ja nostelemaan kohtuullisen painavia kuormia. Ja kipu pahenee aina kun joudun noita tekemään..Voiko tämä enää olla lihasperäinen, vai olisiko kylkiluuhun voinut tulla esim. hiusmurtuma?
Kokemuksia? Tietoa?
Kommentit (6)
murtui yskiessä.
Mun äidiltä murtui, kun se kaatui. Oli hyvässä asennossa ja parani itsestään. Eli röntgenissä kävi ja ei tarvinnut tehdä mitään.
Ennen muinoin murtuneita kylkiluita teipattiin, mutta se tuottaa suuremman harmin. Hengitysliikkeet huononevat liikaa ja keuhkoihin pesiytyy tulehduksia, keuhkokuumetta.
Minulla on ollut 3 murtunutta kylkiluuta ja olivat niin helvetillisen kipeät 6 viikkoa, että en unohda ikinä. Murtuivat kylläkin niin, että putosin rintakehä edellä.
Tilanne kävi välillä parempana, mutta nyt on taas tosi pahana. Sama kohta taas tosi kipeä. Pitikö teillä joilla on ollut murtuma kylkiluussa pitää se mahdollisimma liikkumatta, vai saiko kaikkia liikkeitä tehdä sen minkä pystyi? Paraneekohan tämä ikinä tällä menolla, monta viikkoa siis jo mennyt :(
Tuskallista.
että keuhkot pysyvät auki ja tuulettuvat. Kipulääkettä se kyllä vaati, söin panacodia- Käy varmuuden vuoksi lääkärillä, jos olo ihan hirveä ja kipu piinaa.
T: 3 kylkiluuta
Tiedän tapauksia, joissa esim. kova yskä on aiheuttanut murtuman kylkiluuhun.