mitä mieltä olette linja-auton mainoksesta; tyttö nauraa
olen koeputki lapsi!
Antaisitko oman lapsesi moiseksi mainospelleksi?
Kommentit (10)
Onko tuo jokin mainostettavaan tuotteeseen viittaava sanaleikki?
En kyllä myöskään ymmärrä, miksi sitä pitäisi sen kummemmin häpeillä. Kaikille ei Luoja suo lapsia luonnollisin keinoin, siksi näitä hoitoja on.
lapsetomuusklinikkaa, alla kuva koripalloilevasta mirva nimisestä tytöstä, joka kertoo olevansa koeputkilapsi. Pääkaupunki seudun busseissa.
Jos tyttö on sen ikäinen, että ymmärtää asian jo itse, ei voi edes puhua hyväksikäytöstä. Silloin saattaisi ihmetyttää, jos kyseessä ihan pikkulapsi, joka ei voi itse vaikuttaa asiaan.
Miksei tällaisesta asiasta saisi puhua? Toisilla lapsilla on kaksi isää, toisilla vain yksinhuoltajaäiti, toiset asuvat sijaisperheissä ja jotkut lapset on saatu lapsettomuushoidoilla. No big deal.
Voisi olla myös mainoksessa itkien, olen hiv-lapsi, mainospelle sekin?
vaikka lapsettomuusklinikkaa mainostaa. Se on vain mainos. En minä pidä telkkarin mainosperheitäkään oikeina perheinä.
ja joo kyllä tutut tunnistaa, esim. päiväkotikaverit
Luulin ensin että kyseessä on jonkun linja-autoyhtiön mainos ja ihmettelin että mitä koeputkilapset busseihin liittyvät.
Mutta varsinaiseen kysymykseen: ajattelisin että kyseessä on joku lapsimalli jonka kuvaa on käytetty.
Antaa sellaisen vaikutelman, kuin lapsi olisi jotenkin erilainen tai viallinen.
Omanikin ovat ns. keinoalkuisia, olen kertonut pienestä asti, että halusin kovasti heitä ja piti käydä lääkärissäkin joka auttoi. Ihan eri asia puhua hoidoista ja siitä, että ovat haluttuja, kuin nimitellä "koeputkilapseksi".
ei se silti tarkoita, että lapsi oikeasti olisi sen niminen. Mainokset on mainoksia, harvoin tosielämää.
ajattelsin lastani. Tuommoinen on yksityisasia.