Mä inhoan nykyään meidän koiraa!
Mä en ymmärrä miksi. Olen eläinrakas en koskaan voisi tehdä eläimille pahaa. Mutta mä en vaan jaksa tota koiraa. On kiltti ja karvaa ei lähde, on pieni ja muut tykkää. Mä en vaan jaksaisi. Annan ruokaa ja vettä, joskus rapsutan, vien trimmajalle (ennen tein sen itse). Joskus vähän kirpasee sydämestä kun se tapittaa mua silmillään, mutta pakko sanoa että nykyään pidän sitä ihan vaan riesana!
Joo, eikä ole pieniä lapsia edes, nekin on jo isompia!
Kommentit (9)
se miten luemme koirien "ilmeet" riippuu ihan ihmisesta. Tehtiin tutkimus jossa naytettiin kahta identtista koiran kuvaa ja molemmissa kuvissa oli erilainen tarina. Sitten kysyttiin ihmisilta, oliko se koira iloinen tai surullinen ilmeen perusteella. Ja kuten arvata voit ihmiset todella projisoivat tarinaa koiran "ilmeeseen" :)
Meidänkin koira tapittaa aina silmiin kun on jotakin vailla, vaikkapa sitten leikkiseuraa.
Toivottavasti et tee koirareppanalle koskaan mitään pahaa...
vielä tulee sekin aika että tykkäät koirasta, ainakin enemmän kuin nyt. Minä inhosin koiraa kun lapsi syntyi, mutten tuntenut siitä syyllisyyttä. Koiralla on hyvä elämä, riittävästi virikkeitä, liikuntaa ja turvallinen, pysyvä koti. En jaksa uskoa, että koiran tasoisella eläimellä on erityisesti kapasiteettia miettiä, rakastetaanko sitä vaiko eikö. Koiran onni syntyy ennakoitavasta, turvallisesta arjesta. Onneton se olisi vain jos sitä kohdeltaisiin kaltoin.
Mä kadun yli kaiken, että otimme koiran. Mitään muuta kuin lisätyötä, haisee pahalle ja tuhoaa kaiken.
Raasu pieni syytön koira :( minkä rotuinen? Mä voin ottaa sen.
Ymmärrän, mua ärsyttää mun 15 ja 17v. kissat.
Tuntuu pahalta kun olivat joskus niin rakkaita, nykyään vittuunnun kaikesta mitä ne tekee, etenkin se mekastaminen kun pitäis ruokaa saada kuudelta aamulta, ja kun mitään et voi syödä ilman että ne kiljuu vieressä tai tunkee syliin, hyvä kun ei suuhun asti. Odotan vaan et aika hoitaa ne tosta pois. :(
Kun kuvittelen sitä koiraa katsomassa sua anelevasti. nyyh. Anna nyt sille iso hali ja pusu minulta edes, jooko?