Minua inhottaa kymmmenvuotiaan tyttäreni isän halu aina pussata lasta suulle.
(Laitan asiasta uuden aloituksen).
Minua inhottaa kymmmenvuotiaan tyttäreni isän halu aina pussata lasta suulle.
Lapsen isä saisi raivarin jos mainitsisin asiasta.
Olen ennemmän kuin raivoissani. Minusta on äärimmäisen epämiellyttävää, että kaljalle ja tupakalle haiseva isä pussaa tytärtään ja vielä suulle.
Sanokaa mitä sanotte mutta tämä ei ole provo vaan asiasta ahdistuneen äidin kysymys.
Voinko sanoa lapselle suoraan, että älä annata isän pussata suulle.
Isä aina hokee: "isä ei ole tänään saanut yhtään suukkoa!" Ja lapseni rientää antamaan sen varmaan viidettä kertaa saman päivän aikana".
Kommentit (16)
joissakin kulttuureissa se on ihan ok, mutta ei mielestäni Suomessa. En itsekkään pussaile lapsiani suulle, vaan poskille, ja tosi harvoin sitäkin.
Ehkä miehesi kaipaa hellyyttä muutenkin ja vain lapselta sitä saa? Kuinka tyttö itse kokee asian? Tuskin enää 15vuotiaana tekee sitä!
Jos SINÄ koet, että lapsen suukottaminen on seksuaalista (miksiköhän niin koet, mietipä sitä), niin aika moni meistä ei koe sitä lainkaan seksuaaliseksi!
Olemme miehen kanssa suukotelleet molempia lapsia vauvasta pitäen, myös suulle, ja jatkamme niin kauan kuin se lapsista on hauskaa. Varmaan jossain teini-iässä eivät enää ainakaan kaverien nähden tohdi suukotella, mutta vielä 8- ja 10-vuotiaat pusuttelevat antaumuksella.
Varmaan jossain teini-iässä eivät enää ainakaan kaverien nähden tohdi suukotella, mutta vielä 8- ja 10-vuotiaat pusuttelevat antaumuksella.
mutta meillä ainakin vielä poika 15v antaa minulle (siis äidille) iltapusun. Eikä siinä tosiaankaan ole mitään seksuaalista; meillä on aina pusuteltu, halailtu ja pidetty lähellä paljon.
Olen ap ja puhun täydestä sydämestäni.
Isä haisee aina uudelle ja vanhalle viinalle, sen lisäksi tupakalle.
Tytär antaa suukon isän mieliksi ja voin vain kuvitella kuinka epämiellyttävää se on.
Miten voisin ottaa asian puheeksi lapsen kanssa?
Itse suukotan lasta aina poskelle.
Poikaamme isä ei pussaa suulle.
ap
Jos SINÄ koet, että lapsen suukottaminen on seksuaalista (miksiköhän niin koet, mietipä sitä), niin aika moni meistä ei koe sitä lainkaan seksuaaliseksi! Olemme miehen kanssa suukotelleet molempia lapsia vauvasta pitäen, myös suulle, ja jatkamme niin kauan kuin se lapsista on hauskaa. Varmaan jossain teini-iässä eivät enää ainakaan kaverien nähden tohdi suukotella, mutta vielä 8- ja 10-vuotiaat pusuttelevat antaumuksella.
ja kyllä, miellän suukot ja suudelmat rakkauteen ja seksiin. En tiedä miksi. Niin vain on. Mielestäni on epäilyttävää jos vanhemmat haluavat nuolla lastensa naamoja, YÖK.
3
Jos SINÄ koet, että lapsen suukottaminen on seksuaalista (miksiköhän niin koet, mietipä sitä), niin aika moni meistä ei koe sitä lainkaan seksuaaliseksi!
Olemme miehen kanssa suukotelleet molempia lapsia vauvasta pitäen, myös suulle, ja jatkamme niin kauan kuin se lapsista on hauskaa. Varmaan jossain teini-iässä eivät enää ainakaan kaverien nähden tohdi suukotella, mutta vielä 8- ja 10-vuotiaat pusuttelevat antaumuksella.
lisäksi hammaspöpöt tarttuvat.
Ota asia miehen kanssa puheeksi, ei lapsen kuullen. Outoa että ei poikaa pusuttele samalla tavalla.
Tulee saamaan hirveät raivarit ja ties miten se taas vaikuttaa sujuvuuteen yhteydenpidossa.
Suu on erogeeninen alue, ja yleensä vain hyvin pieniä lapsia pussataan suulle, ei enää murrosikää lähestyviä.
Olisiko yhtä ok jos mies pussaaisi tosiaan myös siskojaan, anoppiaan jne, suulle?
Näyttää todellakin insestiin viittaavalta jos isä suukottelee suulle noin isoa tyttöä.
suulle, myös isälleen ja musta siinä ei ole mitään outoa!
Ainoa, joka särähti korvaan ap:n viestissä oli se, että isä haisee aina viinalle ja tupakalle...
Pussaa vain tyttöä, ei poikaansa?
Suulle suukottelu on vähän turhan intiimiä lähes teini-ikäisen tytön ja isän välille.
Kyllä kavahtaisin jos näkisin. Tekeekö isä samaa myös julkisesti?
Meillä pussaillaan 5 v tytön kanssa milloin suulle milloin poskelle. Tyttö tykkää enkä näe siinä mitään pahaa. Ollaan aina oltu tosi läheisiä. Mutta tässä ap:n tapauksessa minuakin huolettaisi ennemminkin tuo viinan ja tupakan haju. Jos isä juo paljon (kuulostaa vähän siltä) niin todennäköisesti hän on vähintäänkin krapulassa koko ajan, joten en kyllä todellakaan haluaisi hänen pussaavan suulleen esiteini-ikäistä tytärtäni. Asia alkaa varmaan jossain välissä ällöttämään tyttö, jos ei jo nyt ällötä. Ota asia puheeksi isän kanssa, raivarinkin uhalla. Ota asia esiin tuosta viina/tupakka näkökulmasta, eikä niinkään että toiminnassa olisi jotain seksuaalista tms.
suulle, myös isälleen ja musta siinä ei ole mitään outoa! Ainoa, joka särähti korvaan ap:n viestissä oli se, että isä haisee aina viinalle ja tupakalle...
onko mies ulkomaalainen?
joissakin kulttuureissa se on ihan ok, mutta ei mielestäni Suomessa. En itsekkään pussaile lapsiani suulle, vaan poskille, ja tosi harvoin sitäkin.
Ehkä miehesi kaipaa hellyyttä muutenkin ja vain lapselta sitä saa? Kuinka tyttö itse kokee asian? Tuskin enää 15vuotiaana tekee sitä!
Toivon niin tosissaan että tämä on provo, mutta varmuuden vuoksi vastaan ihan tosissani:
Isän kanssa sun tuosta kuuluu keskustella kahden kesken, mutta älä vaan ihmeessä siirrä omaa ahdistustasi lapsen kannettavaksi. Piste.
En tiedä mikä sinua tuossa ahdistaa - jos sulla on jotain seksuaalisuuteen liittyviä outoja oloja, muista että siinäkään tapauksessa et voi sälyttää sitä lapsen tehtäväksi. Jos on tosi kysessä, sun on kestettävä lapsen isän "raivostuminen".
Jos on kyseessä vain sun oma ahdistuksesi tai vaikka miestä kohtaan tuntemasi kauna, niin se on kestettävä vain kuin aikuinen.