Minkälaista yhteiskuntamallia Björn Wahlrosin kannattajat toivoisivat?
Jos sosiaaliturvaa leikattaisiin rajusti ja maahanmuutto estettäisiin suurimmalta osin, minkälainen yhteiskunta meitä ympärisi kymmenen vuoden kuluttua?
Jos yksinhuoltajien tuet leikattaisiin minimiin ja turvaa tarjottaisiin ainoastaan niille, jotka yrittäisivät tehdä jotakin turvansa eteen, minkälaisessa ympäristössä arvelisit eläväsi.
Jos terveydenhuolto muutettaisiin täysin yksityiseksi, mitä kuvittelisit sellaisen saavan aikaan?
Ja: Tällaisia yhteiskuntia ja valtioita on jo olemassa. Mikä sinusta on parhain ja kaunein :)?
Kommentit (5)
Pidätte Nallen ajatuksia hyvinä ja fiksuina.
Nyt vaan pitäisi avata meille, jotka emme käsitä sen kaltaisen mekaniikan vievän turvallista yhteiskuntaa eteen päin, että miten se tapahtuu..
Suomen yhteiskuntamalli kelpaa melkoisen pitkälle.
Nykyinen sosiaaliturvamalli kannustinloukkuineen vaatisi pientä fiksausta. Nykyinen mahdollistaa tukikikkailun ja laiskottelun muiden rahoilla.
Sairaat ja vammaiset tarvitsevat kyllä tukensa.
Laiskottelijat pahoittaisivat kyllä mielensä kun joutuisivat ihan oikeisiin töihin. Se taas minua suuresti huvittaisi.
Terveydenhuollossa hakisin mallia sieltä missä homma toimii. Ruotsissa ja Kanadassa homma toimii lukemieni lehtijuttujen perusteella.
Haluaisin itsekin kuulla miten näitä ajatuksia perustellaan!
mielenterveysongelmat vain simsalabim katoaisivat eduskunnan päätöksellä. Satasesta vetoa, että aika harva lusmuilija oikeasti haluaa lusmuilla, olla köyhä ja elää yhteiskunnan elättinä. Eiköhän siellä ole taustalla enemmän vain vähemmän selviä mielenterveysongelmia, ja sairaudentunnon puutetta.
just siitä, että ihmiseltä ei muka vaadita mitään oikeasti, mutta silti tehdään selväksi, ettei ole minkään arvoinen, ellei ole jotain. Faktahan on, että kaikissa yhteisöissä luolamiesyhteisöistä lähtien ihmisen arvo on ollut se, mitä se tuo yhteisölle. Ja tämä fakta ei ole kaiken tämän sosiaalihömpän mukana muuttunut mihinkään ja jokainen työtön tai muulla tavoin "hyödytön" tietää sen pohjimmiltaan.
Paras ratkaisu mt-ongelmiin on, että ihmisillä on työtä. Pienikin palkka ja sitä kautta saatu itsetunto ovat avainasemassa.