Mihin käyttäisin isohkon palan mozzarellaa?? muuta kuin salaattia
Kommentit (8)
huomasin vain kaupassa että sitä löytyy vaikka ja miltä valmistajalta ulkomaisista riitan herkkuun jne.
ap*jatkoa ajatellen vinkkejä*...
joten ostan aina halvinta jotain euroshopper 85 senttiä... Varmaan salaatissa eroja tuoremozzassa huomaa enemmän, mutta todellakaan ei pizzassa. Sen rusketuspinta on todella houkutteleva esim emmentaliin verrattuna!
joku kevythässäkkä mozzarella ihan vetiseksi pizzan päällä, siis tuore nimenomaan. vältä niitä...
Galbanin Santa Lucia mozzarella. Aivan ihanaa myös salaateissa tai vaikka patongin välissä.
eli ruskista jauhelihaa ja reilusti sipulia ja vähän valkosipulia sekä mausteita - pippuria, paprikajauhetta, currya, rahtunen chiliä. Kuutioi joukkoon mozzarella, jätä vähän "koristeeksi" täytä paprikat tai uunissa kypsennetyt isot perunat, joista jonkin verran sisusta koverrettu irti (voi sekoittaa perunan palasina tuohon jauhelija-juustoseokseen) ja täytä paprikat/perunat reilulla määrällä täytettä. Päällimmäiseksi hiukan mozzarellaa ja herkut kuumaan uuniin pikku hetkeksi (perunat -- siis 250 astetta ja max 10 min) tai vähän pitemmäksi aikaa miedompaan lämpöön (paprikat -- n. 200 astetta ja 45 min). Tarjoa raikkaan salaatin kera -- on hyvää!
Kevytmozzarellaa ei ole tarkoitettu lämmitettäväksi, se menee pahaksi, niin kuin monet muutkin kevytjuustot.
Leipää jonka päälle pestoa, tomaattia ja mozzarellaa. 175 n.10 min. Todella yksinkertaista ja hyvää! Lisäksi kasvis vaihtoehto mutta maistuu hyvin myös lihan syöjille ;)
ja leikkaa viipaleiksi kaikkien muiden ainesten päälle. Piiraspohjalle kuten pizzaankin käy vaikka vain pelkkä tomaatti+sipuli, jos ei satu mitään kinkkusuikaleita olemaan.
Mozzarellaviipaleet ruskistuvat ihanasti uunissa pizzan päällä. En käytä mitään muuta juustoa pizzassa, koska se vaan on paras.