Lapsen jalat lämpiminä kelien kylmentyessä!
Varmaankin tyhmä kysymys, mutta miten te muut olette pitäneet vauvojenne jalat lämpiminä vaunuissa syksyllä/talvella. Minulla 5 kk lapsi ja kelien kääntyessä hiljalleen syksyisemmiksi olen miettinyt, että miten pikkuihmisen jalat pysyvät lämpiminä vielä viileämmällä kelillä. Toki olen ajatellut laittaa vauvalle tavalliset sukat ja villasukat ja toppishaalareissa on meillä lisäksi käännettävät jalkaosat ja äitiyspakkauksen toppatossut, mutta miten ennen pakkasia. Oletteko ostaneet kenkiä vai laittaneet vain lämpimiä tossuja jalkaan?
Kommentit (6)
Meillä ei riitä moinen varustus enää 10 asteen lämpötilassa jos ollaan 0,5-1h pihalla. Meinaan siis sukkia, villasukkia ja äitiyspakkauksen töppösiä! Alkaa keinot loppumaan, ku ne töppöset on meidän 7kk vanhalle jo pienet..
olen kääriny jalat vilttiin ja laittanut sen rattaiden jalkapeiton siihen päälle. Jalassa on sitten olleet sukat, villasukat sekä toppatöppöset. Noin on tarjennut ihan pakkasillakin. Kovemmilla pakkasilla olen käyttäny lampaantaljaa. Jos ne jalat on ilman mitään peittoa niin tuppaavat palella kyllä vaikka kuinka olis villasukkaa ja töppöstä.
lampaan nahka töppöset, ja oikein kylmillä keleillä lämmitän viljatyynyn vaunun/rattaan jalkojen alle-laita se patjan tai pussukan alle.
plus pehmeät villasukat, alpakkasukat ja töppöset. Noilla mentiin ihan kylmimmillä keleillä, alpakkasukat voi pienemmillä pakkasilla jättää pois välistä.
Ja pakkasella sitten se lämmitetty jyvätyyny jalkopäähän.
Kylmemmät ne ovat paikoillaan olevalla, kuin tossut. Minun lapset ovat aina ollet kylmä varpaisia ja sormisia joten niillä ei ole voinut käyttää "tavallisia" puuvillasukkia vaan olen ostanut villasekoitenilkkasukkia ja niiden päälle perinteiset villasukat ja tarvittaessa äitiyspakkauksen tossut ym. vastaavat.