Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vauva valvoo yöt ja nukkuu päivät, en jaksa!

Vierailija
13.10.2009 |

Kun päivällä pistäis jaksaa tehdä jotakin 3,5-vuotiaankin kanssa. Millä saan 10vk:n ikäisen rytmin käännettyä?

Yritän kyllä päivisin meluta mahdollisimman paljon, mutta vauva nukkuu kuin tukki.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
14.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

unikoulu voisi olla hyvä vaihtoehto.

Vierailija
2/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Illaksi sitten unirutiinit. Säännöllinen päivärytmi auttaa. Ihan pieni vauva on vielä unelias, mutta tuossa 2 vk iässä eli teillä ihan pian vastasyntynyt muuttuu joskus jopa ihan hämmästyttävän toisenlaiseksi ykskaks.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

wttä sen jälkeen vasta nukkuukin!

Voimia vain!

Vierailija
4/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nukkui päivät, valvoi yöt. 3 kk vanhana (aiemmin ei suositella) aloitettiin neuvolan ohjeiden mukaisesti rytmin kääntö. Aamuisin herätys aina klo 8. Siinä kylvyn, syöttelyn, vaipan vaihdon yms. avulla yritettiin pitää hereillä. Aluksi kaikesta sirkustempusta huolimatta nukahti 15 min päästä. Pikkuhiljaa aamuhereilläoloaika piteni, ja muutamassa viikossa päästiin normaalirytmiin.



Oli aika rasittava tuo pakkorytmitys, mutta tehosi. Nyt tuo vauva 10-vuotias, ei ole onneksi mitään "traumoja" tai unihäiriöitä. Melko vähäuninen kylläkin.

Vierailija
5/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä kesti tätä yli puolivuotta

Vierailija
6/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mut meillä toimi vähän ajan päästä ns. sosiaaliset vihjeet, eli nukutin vierelleni sänkyyn illalla. Ahkera tissittely auttoi myös (siis oikeasti överit :), ja sitkeys. Sängystä ei enää nousta, valoja ei laiteta päälle, ei hymyillä, ei keskustella. Jurrotetaan vaan :)Jos kitisyttää, niin vähäksi aikaa syliin ja sit tissiä lisää. Ja päinvastoin päivällä luetaan, lällytellään, puhutaan ym. seurustellaan vauvan kanssa paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun yksi kaverikäänsi vauvan rytmin (oli jo vanhempi 4kk+) todellisella sinnikkyydellä ja järjestelmällisydellä.



Eli ei tehnyt tollasta ylös klo 8 joka päivä, vaan siirsi hiljalleen heräämisaikaa 10-15 min aikaisemmaksi. Eli aina pari päivää heräsivät esim. klo 11, sitten 10.45, sitten 10.30.

Vierailija
8/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä nyt ainakaan ala rytmiä äkkiä kääntään sitten oot ihan lirissä kun menee rytmi sekasin. Saat kai päivällä nukkua lapsen kanssa?

Mein lapsista kolme oli tollaisia ja kun ikäerot oli vähän yli vuosi niin kyllä oli tekemistä yksin (siis mies oli töissä eikä voinu pitää lomaa).

Pikkuhiljaa koitat kääntää rytmiä. Siis oikeesti ihan hissukseen ja annat totutella hetken.

Kellojakin siiretään kohta niin se jelppaa sua jo tunnilla kun saat sen vanhemman rytmin talviaikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
13.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kuopus ei nukkunut edes päivällä pitkiä pätkiä. Hänelle ei kelvannut tutti eikä tuttipullo. Vain tissi kelpasi. Nuorimmaisen syntyessä isommat olivat 2 ja 4 vuotiaat. Ei voinut noudattaa vauvan omaa rytmiä. Jossain vaiheessa oli pakko vaan ottaa vauva sänkyyn viereen nukkumaan. Siinä se nukkui nelivuotiaaksi. Kun "vauva" vihdoin suostui nukkumaan omassa sängyssä, oma univaje oli jo niin suuri / unirytmi niin sekaisin, että meni tosi pitkään ennenkuin osasin nukkua kunnolla.



Noiden vuosien aikana kokeiltiin kaikenlaisia keinoja. "Hyviä" neuvoja sateli tutuilta ja tuntemattomilta. Mikään ei vain tepsinyt. Kun on itse tarpeeksi väsynyt, ei pysty enää edes ajattelemaan järkevästi. Sitä yrittää vain selvitä päivästä toiseeen. Ja samalla toivoo, että tilanne joskus helpottaa.