Miten saan lapsen syömään karkeampaa ruokaa?
Kyseessä 8kk vanha tyttö, joka söisi mieluiten vain sileitä soseita. Jos hänelle antaa yhtään karkeampaa ruokaa (esim. kaupasta saatavaan purkkiruokaan), hän ei nielaise vaan alkaa itkeä. Miten olette totuttaneet lapsenne karkeampaan ruokaan? Hermo alkaa palaa vähitellen huudon ja kiemurtelun täyteisiin ruokahetkiin.
t. tuskastunut äiti
Kommentit (3)
Taidanpa koettaa tekniikkaasi.
huojentunut ap
Jos syötät vielä itse lasta, niin anna syödä ruokailun loppupuolella samaan aikaan sormin pikkulautaselta esim. raejuustoa, viinirypäleenpuolikkaita, rusinoita, keitettyjä makaroneja, jäisiä mustikoita yms. Ei kannata tarjota heti aluksi, muuten saattaa sose jäädä syömättä kokonaan. Näin ainakin meillä tyttö tottui itsekseen karkean ruoan pureskeluun. ja nyt 1,1v syö jo itse lusikalla mitä vaan ruokaa lautaselta:)
Aluksi vaikka vaan lusikallinen, lopulta aina vaan enemmän ja enemmän kun menee. Siitä vauva pikkuhiljaa sitten tottuu, erehdyksellä ja yrityksellä. Ja sormiruoka (esim. maissinaksut) auttaa yleensä myös siihen, että vauva alkaa hyväksyä karkeampia ruokia.