Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskaus ja laihduttaminen

Vierailija
01.10.2009 |

Olen vankasti ylipainoinen (180 senttiä ja 110 kiloa) ja saanut juuri otettua niskasta itseäni kiinni. Muutama kilo on jo pudonnut, mutta yli 20 kiloa on yhä liikaa.

Käyn kaksi kertaa viikossa kuntokeskuksessa jumpilla, kaksi kertaa kuntosalilla ja kerran indoorcyclingissä.

Millaista tahtia voin jatkaa liikkumista ja voinko edelleen pudottaa painoa (jos silti syön terveellisesti), jos tulen nyt raskaaksi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuule, tollanen läski ei välttämättä tule koskaan paksuksi

Vierailija
2/5 |
01.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

samoin kuin terveellistä syömistä, mutta laihduttaa et saa! Silti sun paino saattaa kyllä tippua, mutta sun pitäisi saada normaalienergiamäärä+300kcal ruoasta. Älä siis elä säästöliekillä, se voi vahingoittaa sinua ja vauvaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienoa ap, että olet tsempannut. Älä masennu, vaikka täällä onkin tollaisia törppöjä liikkeellä.

Muakin kiinnostaisi millaista liikuntaa tällainen huonokuntoinen uskaltaisi alkaa harjoittaa raskaaksi tulon jälkeen. Ei varmaan mitään juoksua tai hyppelyä?

Vierailija
4/5 |
01.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä kans multa,

ylipaino voi hankaloittaa raskaaksi tulemista ja siksi sun kannattaakin jatkaa painon pudottamista. Sitten kun tärppää, kysyt lääkäriltä miten etenet jatkossa ruuan ja liikunnan kanssa.

Vierailija
5/5 |
01.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen myös ylipainoinen (174 cm, 92 kg). Tulin raskaaksi ja sain heti aluksi lähetteen sokerirasituskokeeseen ylipainon ja sukurasitteen vuoksi. Sieltähän se sitten napsahti "pommi", että minulla on raskausdiabetes. Tässä vaiheessa havahduin. Jätin ruokavaliostani lähes kaiken sokerin pois ja siirryin rasvattomiin tuotteisiin. Olen pari kiloa laihtunut, kun herkut ovat jääneet. Luulen, että tämä oli minun kohdallani hyvä pysäytys. Nyt olen motivoitunut seuraamaan syömisiäni ja liikuntaa olen lisännyt myös. Neuvolan täti sanoi, että joillain on paino pudonnut koko raskausajan, kun ovat siirtyneet diabetesruokavalioon. Minulla tavoitteena on, että paino ei tässä raskaudessa nousisi sitä 20-25 kiloa, jota aiemmissa on noussut ja raskauden jälkeen tavoitteenani on normaalipainoon pääseminen. 2. tyypin diabeteksen riski on nyt minun kohdallani merkittävä, mutta elintapojen muutos saattaa estää puhkeamisen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan seitsemän