Hyvinkäällä synnyttäneet! Oliko osasto täynnä vai saitko olla yksin huoneessa?
Kommentit (6)
ja täyttä oli. Kun saavuin huoneeseen yksi äiti juuri lähti ja jäin kahden vuorokaudeksi toisen äidin kanssa kunnes seuraavana yönä taas kolmas äiti tuli. Oli neljän hengen huone, mut jos huoneessa neljä niin sitte kyllä ahdasta koska vain yksi pesuallas ja vaipanvaihtopiste vauvalle. Siinä vieressä ois aika ikävä makaa. Kyllä siellä kieltämättä aika hulinaa on ollut molemmilla kerroilla kun olen ollu synnyttämässä, mutta silti ihan kiva ja lämminhenkinen paikka. Koti-ikävä tulee sairaalassa kuin sairaalassa.
enkä ikinä koskaan missään tilanteessa haluaisi siellä synnyttää. Kyllä niin kamala paikka oli.
Tosin synnytys lääkäri oli mukava vanhempi mies. mutta kätilöt kuin helvetin esikartanosta.
ja ihan yksin sain olla kahden hengen huoneessa kaikki neljä päivää :) Omalla tavallaan kivaa, mutta toisaalta olis ollut kiva kun olis ollut kämppis.
Kun mä olin siellä niin 4hengen huone oli tottakai täynnä ja mun sänky oli pesualtaan vieressä niin olipa tosi mukava ja rauhaisa paikka, kun kokoajan oli joku pesemässä pyllyä lavuaarissa oli sitten yö tai päivä.
Henkilökunta tosi ihanaa, ollut jokaisella kolmella kerralla.
ja osalla vielä ravasi ei vierailuaikana vieraita. Itse olin itkuinen ja sekaisin yön kiiresektion jäljeltä ja onneksi mies sanoi kätilölle että eikö noita vierailijoita saa pois täältä. (ja lähtihän ne mutta muhun mulkoillen!) Vierailuaika hyvinkään synnärillä siis klo 18-19 ei esim keskellä päivää. Ihmiset ei aattele kyllä yhtään tullessaan potilashuoneeseen vierailuajan ulkopuolella.