Isästä tulossa alkoholisti?
Tilanne siis se, että isäni asuu yksin pienellä paikkakunnalla. Viikonloppuisin kun olemme käyneet, on siellä aina viinapulloja ja kaljapulloja, ei mitenkään hälyttävästi, mutta on kuitenkin. Yleensä se siellä tissuttelee pikkunaukkuja tai juo kaljan pari kun olemme paikalla.
Nyt äitini oli käynyt eilen illalla siellä ja oli ollut aivan ympäripäissään sunnuntai-iltana! TYÖILTANA! Oli kuulema paikallisessa istunut yksin.. Eikö tuo ole jo aika huolestuttava merkki?
Paikallisessa räkälässä sunnuntaipäivänä?
Miten ihmeessä tuohon voisi puuttua? Ei ole oikein keinoja ja voimia itsellä viimeisillään raskaana murehtia vielä viiskymppisen isänkin puolesta!
Kommentit (4)
terveisin alkoholisti-isän tytär.
Et oikeastaan voi tehdä muuta kuin yrittää elää elämääsi.
Varovasti voit joskus puhua isällesi asiasta, mutta ei nalkuttamalla. Ehkä se jotain ajatuksia herättää, mutta mitään varmaa ei ole.
Surutyö siinä on käytävä läpi aivan kuin monessa muussakin kriisissä. Siinä tavallaan kuolee jotain, kun läheisestä ihmisestä tulee alkoholisti ja sille ei voi mitään tehdä.
Minä uskon Jumalaan ja rukoilen tällaisten asioiden puolesta. Ihmeparantumista ei ole oman läheiseni kohdalla tapahtunut, mutta ainakin itse olen saanut tehdä surutyöni omaan tahtiini.
tehdä paljoakaan, aikuisen ihmisen pitää itse ottaa vastuu juomisesta tai juomattomuudestaan. Voithan toki sanoa asiasta, jos se jotenkin avaisi isäsi silmät ennenkuin kierre on pidemmällä terv alkoholisti-isän tytär