Hieno homma! :/ Allerginen lapsi sai hoitopaikan PERHEPÄIVÄHOITAJALTA!!
Kommentit (12)
meidän allerginen laspion myös perhepäivähoitajalla ja ihan omasta toiveestamme. hienosti on mennyt. Tosin opph saa aivan liaan pienen korvauksen diettiruuasta.
Yksityinenkin pph tarvitsee toiminnalleen luvan. Sen antaa kunnan virkamies, joka haastattelee pph:ksi haluavan. Ymmärtääkseni tilatkin katsastetaan.
Kyllä meidän lähialueen pphoitajat ainakin osaa allergisen ruokavalion.
Vasta parin kuukauden kuluttua äiti uskoi poikaansa, kun tämä kertoi, että syö joka päivä pelkkiä keitettyjä perunoita. Tämän jälkeen poika vaihtoi toiselle pph:lle, joka antoi hyvää ja terveellistä diettiruokaa. Perhepäivähoitajia on siis erilaisia, mutta kannattaa olla tarkkana. Niin tämä tapahtui tosiaan 70-luvulla, mutta kaikenlaista porukkaa on olemassa varmasti nykyisinkin.
hoitaja on todellakin ottanut lapsen ruuat elämäntehtäväkseen ja valmistaa itse lapselle erikoisruokia, että älä nyt suoralta kädeltä teilaa. Kaverini ei ole ikinä valittanut, että olisi ollut mitään ongelmaa.
Lapseni tarharyhmässä on poika jolla myös tosi pahat ruoka-aineallergia (saa sen shokin joistakin aineista) ja olen monet kerrat jutellut tämän poijan äidin kanssa, kuinka tarhassa ja keittiössä josta ruuat tulevat ovat monta monta kertaa tehneet virheen ja poika saanut ja syönyt väärää ruokaa!!!
Siellä enemmän päitä vahdattavina ja mm. sitä tapahtuu, että muksut syö toistensa lautasilta, kun silmä välttää... Tapahtunee tosin pph:llijakin.
Sanoivat että ei ole tullut tehtyä, on kyllä ollut puhetta mutta ei ole paljon allergioita tässä ryhmässä. Jaoin aamupuuron ja laitoin hilloa päälle kun yks huomaavainen isoveli huomautti että pikkusiskolle on annettu omenahilloa. Onneks ei ehtiny syödä. Harmitti vaikka en voinut tietää. Perhepäivähoitajalla noin ei voi käydä.
Meidän kunnassa ei ollut allergiselle lapsellemme sopiaa pph: ta ja jouduttiin laittamaan pk:tiin. Noh, oli koko ajan sairaan ja jouduin jäämään kotiin. Ole ap onnellinen!
Olisiko ihan teidän kodin lähellä ollut allergiapäiväkoti? Vai oltaisiinko saatu sitten lukea sun ruikutusta pitkistä tarhamatkoista, jos lapsesi olisi sijoitettu allergiapäiväkotiin? Tavallisessa päiväkodissa kun on paljon suurempi riski, että lapsesi saa suuhunsa jotain kiellettyä, kuin pph:lla. Siksi kai allergikot yleensä laitetaan pph:lle.
Meidän allergiset lapset ovat pääsääntöisesti pph:lla, olleet välillä myös sijaispaikoissa eri pph:illa sekä päiväkodissa ja joka ikisessä paikassa on erikoisruokavaliot toimineet moitteettomasti!
Kysehän on pitkälti myös sinusta itsestäsi. Jos et tarpeeksi hyvin osaa neuvoa hoitajaa eli ohjeistaa sitä mitä saa ja mitä ei saa antaa, niin pahapa se on huonoilla ohjeilla tehdä oikein.
Ja se positiivinen asenne!! Jos lähdet sotimaan sillä mielialalla, että pieleen menee, niin varmaan menee pieleen... Viestistäsi päätellen et edes halua, että homma onnistuu.
ongelmia.