Häpeän aina veljeni ja vaimonsa puolesta, kun selittävät elääntilanteestaan
vaikkaa jossain sukujuhlissa kaukaisemmalle sukulaiselle:
-vuokralla asuvat, vaikka lähempänä 4-kymppiä ovat
-ei autoa
-vaimoo opiskelee vieläkin ja ollut vaikka kuinka monta vuotta kotona
Kommentit (8)
kyllä sulla häpeän aiheita riittää. Itse taitaisin hävetä Sinun puolestasi. Katso peiliin.
Oon ollut lasten kanssa monta vuotta kotona (myös kun jälkimmäinen meni kouluun) ja palannut pari vuotta sitten yliopistolle suorittamaan tutkintoni loppuun, vielä runsas vuosi jäljellä opintoja.
Miehellä hyvä duuni ja aika kova palkka. Lomat on reissattu pitkin maailmaa, vaikka vaan toinen töissä. Jos oltaisiin ostettu kämppä, ei olisi raha riittänyt matkustamiseen ja siihen, että olen ollut lasten kanssa. Meillä on iso, kiva vuokra-asunto rauhallisella, lapsiperheellekin sopivalla alueella, ei vaan ole tullut ostettua asuntoa.
Ajokorttia ei tullut kummankaan nuorena hankittua, eikä varsinaisesti ole ollut tarvetta myöhemminkään, asutaan Helsingissä ja Suomea ei kierretä kesälläkään.
Miksi sinä häpeät toisten ihmisten valintoja, onko sulla jotain pahoja omia ongelmia?
Minusta mikään noista asioista ei sinällään ole hävettävä.
Minä en ole kenellekkään sanonut mutta kerron nyt kun siellä olet lukemassa ja meitä häpeämässä että minua on aina kummeksuttanut sinun tapasi olla muka aina oikeassa. Minä sentäs opiskelen kun taas sinä olet vuodesta toiseen hoitovapaalla aina uuden ja uuden lapsen kanssa koska sinulla ei työpaikkaa eikä edes ammattia. Mitä jos miehesi sinut jättäisi? Ei taitaisi oma talo lohduttaa kun sinulla ei olisi varaa siihen jäädä?
Hanki oma elämä!
T:Veljesi vaimo
Eri asia, jos kyseessä olisi vaikka juoppous, huumeiden käyttö tai lasten hakkaus. Moni opiskelee vanhemmallakin iällä tai ei halua ostaa heti omistusasuntoa.
miten voi ahdistua toisten, ilmeisen harkituista elämänvalinnoista? miten voi aina vain verrata itseään johonkin, ja kuvitella että kaikki tekevät niin? sinä veljesi vartija, sinua tässä sääliksi käy
minä häpeän sinun kirjoitustaitoasi.:)
Lapsia ei siis saa hoitaa kotona tai opiskella vähän vanhempana?