esikoisen äiti kaipaa apuja,
ehkä vähän hassusta aiheesta, mutta silti pakko kysyä :)
Eli nyt olisi lähestymässä neidin ekat synttärit. Mitä niiden järjestämisessä tulisi ottaa huomioon? (vierasmäärä, tarjottavat, paikka jne)
Vierasmäärästä tarkoitan, että jos nyt kutsuu suht saman porukan kuin ristiäisiin, täytyykö heidät edelleen seuraavina vuosina kutsua jne.
Kaikki vinkit otan mielelläni vastaan, en halua vaikuttaa liian hössöttävältä esikoisen ensimmäisistä synttäreistä :)
Jos joku ymmärsi mitä tarkoitan...
Kommentit (11)
aika pieni porukka..
Älä sinä niistä stressaa, lapsi ei niitä muista myöhemmin!!
Pääset paljon helpommalla.. :)
Vierailija:
ehkä vähän hassusta aiheesta, mutta silti pakko kysyä :)Eli nyt olisi lähestymässä neidin ekat synttärit. Mitä niiden järjestämisessä tulisi ottaa huomioon? (vierasmäärä, tarjottavat, paikka jne)
Vierasmäärästä tarkoitan, että jos nyt kutsuu suht saman porukan kuin ristiäisiin, täytyykö heidät edelleen seuraavina vuosina kutsua jne.Kaikki vinkit otan mielelläni vastaan, en halua vaikuttaa liian hössöttävältä esikoisen ensimmäisistä synttäreistä :)
Jos joku ymmärsi mitä tarkoitan...
Jätettiin ristiäisiin kutsumatta esim miehen isän uuden vaimon veli, veljen lapset jne...
Siitä kuulee vieläkin miten ei LÄHISUKUA vaivauduttu paikalle kutsumaan, huoh.
Olen sitä mieltä, että ne on juuri LAPSEN juhlat, ei muiden, silti vinkkejä kaipailisin pikku seikoista mitä kannattaa ottaa huomioon.
Ap
Eli vauvan vanhemmat, isovanhemmat ja isoisovanhemmat. Vauvan sisarukset, vanhempien sisarukset (lapsineen) ja kummit. Ei siis ole tarvinnutkaan kutsua miehesi isän uuden vaimon veljeä lapsineen. Tuohan on naurettavaa! Ei ristiäisiin kutsuta vanhempien tätejä ja setiä! Vauvalle ei niin läheisiä. Tärkeintä pienet intiimit ja rauhalliset juhlat.
Ja ekoille synttäreille sitten kutsutaan ketä halutaan. Mut tietysti yksivuotias ei jaksa kauaa seurustella, iso väkimäärä voi myös lasta hermostuttaa. Samat kuin ristiäisiin, mummot ja kummit ja sit pari läheistä kaveriperhettä vaikka. Muille näytät sit kuvia tai käyvät viikon päästä.
mutta toisaalta mulla on itsellä viisi lasta enkä hössötä enää.
istumapaikkoja, keittiönoven kahvassa pussi roskiin meneville lahjapapereille, tarjottavat, tarjottavien paikat...........
porukka oli pieni kun aika moni perui viimeksi, kauppalistan ja tarjottavalistan sekä vieraslistan rustasin ihan paperille ettei mitään pääse unohtumaan.
Onhan niitä kömmähdyksiä, mutta niistä selvitään.
Viime synttäreillä hösläsin keittiössä ja tajusin sitten että mites ne viinerit ja pasteijat paistetaan jos ei ole leivinpaperia, ja läksin kioskilta ostamaan.
Ja yksi sellainen juttu on hyvä, että muistaa että ihmiset syövät mielummin yleensä suolaista paljon.
Tein viimeksi herkullisen ison pinon voileipiä missä oli vaikka ja mitä päällä, ajattelin että tein niitä ihan liikaa mutta jouduin keskellä synttäreitä väsäämään niitä lisää.
Ja tarjoiluiksi niille synttäreille teet kakun, kohokohta on tietysti sen yhden kynttilän sammuttamisen kuvaaminen:). Ja sit suolainen piirakka, kinkkupiirakka vaikka. Ja vaikka lapselle sopivia keksejä. Juomana kaffetta ja teetä sekä mehua. Pienimuotoinen tarjoilu on riittävää jos kaikki vieraat tulee vain pienen matkan päästä.
1-vuotissynttäreillä oli lähisukua eli samat kuin ristiäisissä.
Tarjottavana oli täytekakkua, paria laatua keksejä ja karjanpiirakoita munavoilla.
2-vuotissynttäreille ei enää näin isoa sakkia kutsuttu.
Kivojahan ne juhlat on, mutta eipä se 1.v paljon niistä tajua. eikä vielä 2-vuotiaskaan. Ja sitten juhlat alkavat muuttuakin enemmän lastenkutsuiksi, jolloin tuo mummo-osasto jää luontevasti pois, tai ainakin käy eri aikaan kahvilla ja onnittelemassa.
suku asuu kaukana (tarkoitan tässä satojen kilometrien päässä)?
Siis kutsuneet synttäreille sillä oletuksella, että tulevat vain päiväseltään synttärijuhliin noin kaukaa?
kummit ja vanhempien sisarukset ja isovanhemmat plus muut ystävät joiden kanssa on tekemisissä ja jotka jotenki liittyy lapsen elämään. :) Eli uskon että 9 kuukauden päästä kun vietetään ekat synttärit niin juhliin tulee enemmän ihmisiä kuin ristiäisiin.