Nettotulot 2300 €/kk. Onko 650 € vuokramenot/kk hoidettavissa noilla tuloilla?
Kommentit (19)
jäähän tuossa plussan puolelle vielä 1650 euroa, minun matematiikallani.
No siis mitäs luulet, 2300 - 650 euroa, paljonko jää kuussa?
En tajua tätä kysymystä.
Ja asumiseen menee 600 euroa ja säästöön 250 euroa joka kuukausi. Kolmihenkinen perhe ollaan ja ihan kivasti on rahat riittäneet :)
jos törsäät, mikään rahamäärä ei riitä.
samalla summalla pyörittää jo asuntolainaa ja yhtiövastiketta ja samalla säästää omaan eikä vuokranantajan taskuun.
Mulla on 3 v:n päästä oma asunto, lainaan menee 400 ja vastikkeeseen 125 e/kk. Tulot suunnilleen samat.
tuhat euroa vähemmän tuloja, mutta tuplasti enemmän asumiskuluja. Vielä ollaan hengissä.
että ei nyt ihan tasan tuplasti enemmän, eikä ihan tasan tonnia vähemmän :D , mutta melkein.
meillä vuokralla reilu sata neliötä vanhasta talosta etelä-helsingissä, vuokra 600e. vastaava maksaisi vähintään 300 000 ja moista summaa saisi lyhennellä melko kauan noin pienellä kk erällä.
Asunnot on pirun kalliita tällä hetkellä jos et ole huomannut!!! Jos pystyisi laittaa lainaan vaikka 550 euroa kuussa niin aika pienen lainan sellaisella saisi! Kun tuohonkin summaan täytyy laittaa vielä päälle vastikkeet ja vakuutusmaksut yms. Pikaisesti laskettuna esim. 25 vuodeksi saisi lainaa noin 100 000 euroa. Ei tuolla summalla kyllä kummoisia asuntoja osteta!!!
Ensinnäkin tarvitaan pääomaa, ei kaikilla ole säästössä 20-30 000 asunnon omaksi pääomaksi. Pääkaupungissa ei muuten tosiaankaan osta asuntoa 600 euron kuukausikuluilla tai ostaa korkeintaa huonokuntoisen yksiön. Vastikkeetkin yleensä ovat alk 200 e. Voi olla myös määraikaisessa työsuhteessa, jolloin noin vaan ei mennä ostelemaan asuntoa.
Näistä syistä me ainakin ollaan vuokra-asunto loukossa, kun aikanaan muutin omilleni, olin 4 v määräaikaisina pätkinä töissä, ei siis kannattanut ostaa asuntoa kun en tiennyt asetunko Helsinkiin. Sitten mies jäi työttömäksi ja nyt on asunnot niissä hinnoissa ettei tuost vaan osteta ensiasunnoksi kolmiota tai neliötä.
mutta halutaan olla lähellä keskustaa ja sopivan kokoiset asunnot 150000e minimi...joten mieluummin maksetaan vuokraa ja asutaan siellä missä halutaankin...t 7
on 1200 ja vuokraa maksan 750¿. just ja just pärjätään, haen koko ajan edullisempaa asuntoa ja töitä.. masentaa vaan välillä kun aina kolahtaa luukusta " olemme tehneet valintamme ja valitettavasti se ei kohdistunut teihin tällä kertaa" .. vaikka työhakemus on ihan ulkopuolisen kanssa tarkkaan miettitty ja tehty. meni vähän asian ohitse mutta kuitenkin..
ja meitä on siis minä ja pieni lapseni.
Joo, minäkin nuorempana asuin vuokralla ja SÄÄSTIN alkupääoman omaan asuntoon. Totesin vain hulluudeksi moisen rahan lykkäämisen vuokranantajalle, säästin 20 % asunnon hinnasta ja ostin oman kivan asunnon. Tein lainasuunnitelman pankin kanssa, jossa rahaa jäi vielä elämiseenkin ja olen erittäin tyytyväinen ratkaisuuni.
Ei kai sitä 300 000 kannata yhteen asuntoon laittaa - muuttakaa Kehä III:n pohjoispuolelle niin löytyy valinnanvaraa ja hinta putoaa hurjasti.
mutta kun työ (määräaikainen...) on helsingin keskustassa ja nykyinen päiväkoti on 5 min kotiovelta niin vaakakupissa painaa aika paljon ajankäyttö. Nyt työmatkaan päiväkodin kautta ei mene kuin vartti. tuolta kehä III tuolta puolen päivään tulisi mittaa huomattavasti enemmän, sekä pienen päiväkotilaisen että äidin ja isän.
Ja tuokin lainamäärä on maksimi! Jos korko vielä nousee niin laina-aika venyy helposti 30 vuoteen. Ja pitää myös muistaa se että omasta asunnosta maksat sitten kaiken. Jos menee vaikka hella, jääkaappi yms. rikki. Ja remonteista nyt puhumattakaan! Tällä hetkellä on järkevämpää asua vuokralla kuin ostaa oma jos tulot on alle 3000 euroa. Niin se vain on.
Ja välittäjäkin vei siitä vielä 2500. Toisaalta, olihan se huonolta alueelta (Olari). Ja aikaakin 9 vuotta sitten :(
Mulla on oma asuntoni vuokralla ja asumme perjeen kanssa miehen asunnossa, koska tämä on isompi. Joskus vuokra sidotaan elinkustannusindeksiin
Vuokra nousee sen mukaan esim. 1.1.2007 tilanteen mukaan. Mä tarkistan vuokraamani asunnon hinnan myös vuosittain ja nostan, jos vastike ja vesimaksu nousevat.
Viime tammikuussa mä nostin vuokraa, koska vesimaksut ja vastikkeet nousivat. Nousu oli 35 e. Ensi vuoden taksoista ei ole vielä kuulunut mitään.
Minusta vuokralla asuminen on kallista, koska mä maksan vuokratuloilla reilusti vähäistä asuntolainaani ja vastiketta. Tienaan vielä pääomatulojakin kapitalistiseen tyyliin. Säästän kuitenkin asuntoani, jos lapset joskus opiskelevat pääkaupunkiseudulla.
eikä saada mitään tukia.