Hassu juttu murteista OV
Olin paivakodissa apulaisena ja lastenhoitaja oli pohjanmaalta muistaakseni. Han luki lapsille kirjaa ja kysyi: ' miten koira panee?' . Mina tietenkin ihmeissani, etta mitas tama nyt on? ' hau hau' , lastenhoitaja sitten jatkoi. Juupa, sen jalkeen kaytiin lapi kaikki muut elaimet ja kuinka ne panee!
Kommentit (8)
" mitä sä ny nuan paat?" voidaan ihmetellä jos joku vaikka turhasta motkottaa.
2: Mulle ei kans mene jakeluun, että sitä kehtaa-sanaa voidaan käyttää tuossakin merkityksessä. Ihmettelen aina, jos joku puhuu, ettei kehtaa tehdä jotain, että mitä hävettävää tuossa nyt on.. :D
tarkoitettaessa " mistä olet kotoisin/syntyjäsi" ?
Muistan ihmetelleeni useampaan kertaan, että miksi ihmeessä kaikki haluavat aina ensimmäisenä tietää mistä minä olen tulossa, kun esittelin itseni. Nyt en kuitenkaan muista missä olin, kun tuota tapahtui.
Voin kuvitella tilanteen: " Mistäpäin tulet?" " Tuolta kaupastahan minä..."
:D
Tuotakin enemmän ihmettelen sanoja viruttaa vs. huuhdella/pestä. Anoppi viruttaa vaatteita, hiuksiaan ja jopa astioita. Musta se on edelleen älyttömän hupaisaa :)) Meillä päin ei ole tarkoitus viruttaa vaatteita vaan pitää ne pesunkin yhteydessä kuosissaan.
Minusta se on huuhtelemista.
Mistä päin anoppisi on? Minä olen pohjois-pohjanmaalta.
olen savosta ja opiskelin pohjanmaalla.
Kerran sanoin kaverille etten kehtaa lähteä kauppaan kun pitää ostaa vaan vessapaperia. Kaveri sanoi että kuule se on ihan normaalia ja kaikki ostaa vessapaperia. Jos et kehtaa niin minä voin ostaa sulle.
Ja minä siis en viitsinyt lähteä kauppaan pelkän veskipaperin takia kun sinne oli kuiteski 5km eikä tarvinnut ostaa mitään muuta. Pöllin rullan koulusta :)
Ajatteli varmaan kaveri ensin että onpas siveydensipuli :D