Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä MINUN tulee morsiamena ottaa huomioon häitä järjestäessäni?

Vierailija
20.04.2006 |

Nyt on ollut puhetta näistä iki-ihanista leikeistä, jotka toistuvat joka ikisissä häissä ja alkavat jo todella puuduttaa!! Tuntuu, että häissä ollaan kangistuttu totuttuihin kaavoihin. Tahtoisin tehdä häistämme vieraidenkin kannalta ikimuistoiset ja lämminhenkiset juhlat! Ideoita otetaan nyt siis vastaan!! :D

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotain leikkejä/puheita



yksi kiva puhe oli sellainen, johon katsojat huusivat puuttuvat sanat tietämättäjutun juonta ollenkaan.



samoin kun omena joka piti turmella neuloin keksimällä vuorotellen hemmottelunimijä

Vierailija
2/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

nykyaikainen morsian ottaa päävastuun järjestelyistä itse, ja tekee myös itse miehensä kanssa lähes kaiken.



älä sysää hommaa kaasolle ja bestmanille. heidän hommansa on olla teidän tukena häissä ja ehkä järjestää polttarit.



olin kerran kaasona, kerkesin lupautua ennenkuin tajusin että lupauduin samalla järjestämään KOKONAAN 100 hengen häät, toisella puolella suomea. eipä naurattanut ei.



mukavia haitä sinulle, ja huom, tämä kritiikki ei liittynyt suhun mitenkään, kunhan vaan varulta varoitin.. häät voivat olla kriisin paikka morsiammen ja kaason välillä, jos morsian pitää kaasoa ilmaisena työntekijänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta yksi yhteneväisyys ainakin av:n perusteella on, ja se on sellainen, että kaikki odottavat omien toiveittensa toteutuvan maksimaalisesti. Jos pitää leikeistä, on tylsää, jos niitä ei ole, jos taas ei, joutuu sietämään niitä kuoliaaksi asti.



Itse olen aina vieraana mennyt juhlaan kuin juhlaan ilman odotuksia, koska minähän en voi tietää, mikä on homman nimi, ketä muita on kutsuttu, minkälaiseksi ilta muodostuu jne. Minusta myös vieraalla on joku vastuu omasta viihtymisestään. Esim meidän yksi tuttava menee aina viimeiseen nurkkaan istumaan kädet puuskassa ja katselee ikkunasta pihalle, ja valittaa jälkikäteen kun oli niin epäkohteliaita muita tuttavia meillä, etteivät kukaan tulleet viihhyttämään häntä.

Vierailija
4/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menet nukkumaan edellisenä päivänä kello 9 viimeistään.

Virkeä ja hyväntuulinen morsiuspari on parasta häissä, viis ohjelmanumeroista.



Ja liian pitkää ohjelmaa ei kannata laittaa. Hyvää ruokaa ja hyvä mieli kaikilla niin hyvin menee.

Vierailija
5/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pidät mielessä että elämä jatkuu häiden jälkeen ihan normaalina. Nykyäänhän on melkoisesti ilmaantunut näitä, joille on häiden jälkeen tullut jonkin sortin masennus kun elämä ei olekkaan sitä ihanaa hääpäivää vaan pudotaan " tyhjän päälle" ...

Vierailija
6/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. Perheille, joissa lapset ovat jo aikuisia, voi jäädä epäselväksi, ketä " perheineen" -kutsu koskee. Laita vaikka selvyyden vuoksi lapsille omat kutsut, niin silloin on kaikille selvää. Mieluummin liikaa kutsuja kuin yhteen kuoreen ympättynä nimen perään kaikki mahdolliset jälkiliitteet.



Hyvät ajo-ohjeet ja vinkit yöpymismahdollisuuksista on kaukaa tuleville aina hyvää palvelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiaan, jos vieraiden viihtyvyyttä ajattelet niin järjestä lapsille oma leikkipaikka ja hoitaja, niin vanhemmat saavat hetken hengähtää. Itse arvostaisin erityisesti jos lapsia hoidettaisiin haluttaessa ruokailun ajan(miltäs se tuntuikaan syödä rauhassa?).



Toinen juttu, heti juhlapaikalla lasi käteen :). Jos itse käytte esim. kuvassa ennen sitä niin järjestä että vieraille tarjotaan joku alkudrinkki. Se rentouttaa kummasti juhlakansaa mikä muuten seisoskelisi juhlapaikalla seinille katsoen ja nuppineulankin kuulisi putoavan. Kun sitten tulette kuvasta, tarjotaan kuoharit. Meillä tarjottiin lasillinen tujua alkuboolia jotka pitopalvelun väki oli kaatanut vieraille valmiiksi. Boolia voidaan sitten illemmalla laimentaa tarpeen mukaan... ;)



Ohjelmaakaan ei juuri väkisin kannata järjestää. Jos vieraiden joukossa on paljon harvoin näkeviä, heillä on viihdetä jo keskenään jutelu. Jossain puheessa/leikissä voitaisiin ottaa esiin miten pari on tavannut ja suhteen kulku siihen asti. Se on aina kiinnostavaa kuultavaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä neljä