Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lakiasioista tietäviä?? Asunnon rakennuttamiseen liittyvää asiaa

Vierailija
08.04.2006 |

Eli kun sopimus on tehty lähes avaimet käteen toimituksesta, niin voiko sitä vielä purkaa osan töiden osalta. Yleisistä sopimusehdoista luin, että voi purkaa osan töistä (tietenkin joutuu maksamaan sakkoa), mutta tietääkö joku voiko oikeasti niin tehdä, tai onko joku joutunut tekemään niin??

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos siinä lukee, että voi peruuttaa joitain töitä, niin sitten ne voi peruuttaa. Mutta muuuten tai laajemmin kuin sopimuksessa lukee, ei voi peruuttaa. Paitsi tietty, jos rakennuttaja siihen suostuu, jolloin teette siltä osin uuden sopimuksen.

Vierailija
2/2 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sopimuksessa lukee, että noudatetaan yleisiä sopimusehtoja (rakennustuoteteollisuudan), jossa kyllä selkeästi lukee, että jos peruutus koskee pelkästään asennusta tai muuta työsuoritusta, vakiokorvauksen määrä lasketaan kuitenkin peruutetuen asunnus työn hinnasta. Ajattelin vaan, että onko kuitenkaan käytännössä näin.. Jos peruisi koko homman, olisi korvaus 3 % kauppahinnasta (vakiokorvaus).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kolme