Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sain itselleni ainakin ihan uutta tietoa Reimalta Reimatecien hoito-ohjeista

Vierailija
11.11.2005 |

Sain vihdoin ja viimein jonkun ottamaan yhteyttä, kun laitoin Reimalle palautetta heidän reklamaatioiden käsittelystä. Kyselinkin sitten kaikki mieltäni painaneet asiat ja sain uutta tietoa, jota ainakaan minä en ole mistään löytänyt (ei kiinteitä lapuista haalarin sisältä eikä uudessa haalarissa kiinni olevista lapuista eikä netistä).



1. Reimatecit voi lingota ihan niin suurilla kierroksilla kuin koneesta löytyy.

Mitä enemmän kierroksia sen parempi haalarille, kuulema vanut pöyheytyy. Tämä tieto ihmetytti minua suuresti, koska olen aina luullut, että linkoaminen litistää/ohentaa vanuja. Saumanteippausteipit eivät kuulema kärsi linkoamisesta. Omassa Haltin kuoripuvussa on linkoaminen kielletty kokonaan, joten olin lingonnut lasten haalarit vain pienillä kierrosluvuilla.



2. Haalarin silittäminen pesun jälkeen YHDEN pallon lämmöllä aktivoi likaahylkivyyskäsittelyn uudelleen. Saman ajaa myös haalarin käyttö kuivauskaapissa kaikkein miedoimmalla lämmöllä (ei kuitenkaan tuntikausia kaapissa). Tuo hylkivyyskäsittely vaatii siis lämpöä aktivoituakseen.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta juuri tuo lämpö on ollut kielletty. Miksi eivät laita näitä ohjeisiin?

Vierailija
2/7 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin täytyy käyttää ihan miedointa lämpöä. Tääkin oli mulle uutta.



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lassien vaatteissa on ollut jo muutama vuosi sitten jossakin englanninkielisessä pahvilapussa teksti että lämpö parantaa ominaisuuksia. Tällöin kysyin myös asiaa tehtaalta ja sanoivat että puvun voi laittaa vaikka saunan jälkilämpöön tai silittää 1 pisteellä. Itse olen aina kuivannut ihan kuivausrummussa kaikki meidän haalarit ja hyvin on kestäneet, mutta olen kyllä tiedostanut että on sitten oma moka jos menee pilalle. Mutta meidän rummussa saa sen läämön säädettyä pienemmäksi.

Vierailija
4/7 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloin itse sekoilemaan noiden kuivauskaappien ja -rumpujen kanssa silloin puhelimessa, niin henkilö tähdensi minulle, että ei kuivausrumpuun haalaria.



Minusta on kanssa aivan ihmeellistä, että näitä tietoja ei löydy vaatteesta tai edes nettisivuilta.



Ap

Vierailija
5/7 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisko niin että eivät uskalla laittaa vaatteeseen merkintää, ettei joku käytä liian suurta lämpöä. Eli ottavat varmanpäälle nuo hoito-ohjeet. Kielletäänhän melkein kaikissa vaatteissakin rumpukuivaaminen. Mutta ehkä kannattaa käyttää omaa järkeä noissa jutuissa. Mua ei esim. haittaa jos joku vaate kutistuu kuivausrummussa, jos haluan sen nopeasti kuivaksi, seuraavassa pesussahan se palautuu ennalleen.

Mutta mä olenkin niin laiska ja mukavuudenhaluinen että laitan kaikki rukan kuravaatteetkin aina pesukoneeseen ja kuivausrumpuun kuivumaan. Mä vaan inhoan niitä kylppärissä roikkuvia vaatteita.

Vierailija
6/7 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

[size=4]PROVOOOO[/size]

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkista itse asia Reimalta, jos et asiaa usko!!!



Keskustelin asioista heidän kanssaan keskiviikkona 9.11.2005(keskustelukumppanin nimi meni minulta ohi puhelimessa, mutta hän oli ottanut vastaan sähköpostilla laittamaani viestiin. Viestini laitoin suoraan Reiman sähköpostiosoitteeseen, en palautesivujen kautta) . Päätin sitten kirjoittaa myös tänne, koska näistä asioista ei löydy tietoa mistään ja ovat minusta hyvä tietää.



Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi neljä