Ärsyynnyinkö turhasta..... miehen mökkireissu -asiaa... (raskaana olevan tilitystä)
Siis sinällään kiva ja ok että miehellä mökkireissuja tms. - tää on nyt firmaan liittyvä joku virkistysjuttu jossain "hevon kuusessa" ties missä kartanossa en tiedä, henk.kunnan oma tilaisuus kuitenkin.
(ei siis asiakkaita joita "pakko" kestitä)
No, koko ajan ollut puhe että se on pe-la.
Tällä viikolla tulee ilmi että mies tuleekin vasta su - no ok sitten.
Ja sitten eilen puhelimessa puhuessa tulee ilmi, että virallinen homma loppui kyllä la, mutta hän jäi vielä jonkun yhden työkaverin kanssa sinne sunnuntaiksi.
Ja piti tulla ajoissa, mutta eipä vieläkään kuulu... arvio aamupäivällä puhuessani aikataulusta oli että tulis joskus 15-16 aikaan, saa nähdä, ei oo ees ilmottanu ovatko lähteneet.
Ei tässä muuten mitään MUTTA KUN ON PAHASTI MONTA PROJEKTIA/REMONTTIA yms. päällä!!!!!
Asioita joita pitäs kiireellää saad aloppuun! Ja tehtyä ennen syksyn tuloa (pihahommiin / ulkorakennuksiin yms. liittyvää.)
Ja miehellä on tulossa näitä vastaavia reissuja (asiakkaisiin liittyviä) melkeen joka viikko / vk-loppu nyt elo-syyskuussa! Joissa asiakkaitakin - eli luulis että tän yhden kohdalla ois VÄHÄN voinu priorisoida ja miettiä millon aikoo tehdä nää kodin hommat loppuun!!!
Asioita joita PAKKO tehdä mm. että saan paikan tulevan vauvan rattaille, paikan nukuttaa sitä jne jne.
Ja miehen ITSE haluamia ja aloittamia projekteja kuitenkin. Sitten eletään kaaoksen keskellä tässä kun pellossa kuukausikaupalla!!
Se ei TAATUSTI jaksa tehdä taas mitään kun tulee, olivat esim. pe valvoneet puol 6:een aamulla! Ja tietty ryypänneet koko vk-lopun.
Ens viikko taas sillä joka ilta jotain ja loppuviikosta reissua.
Lisäksi sen pitää tehdä taloyhtiön liittyviin remppoihin yhtä sun toista hommaa, jotka NEKIN pitää tehdä ennen kiireellä ennen syksyä!
Jos mulla itellä on jotain firman juttuja, kuitenkin myös priorisoin perheen, enkä jotain extra-ylimääräistä jää notkumaan etenkään jos kotona on joku juttu menossa.
Kommentit (8)
Siihen on todellakin aihetta.
Saisin suoraan sanottuna raivokohtauksen vastaavassa tilanteessa.
(tosin siitä ei ole enää pelkoa kun lapset ovat jo koulussa erokin takana)
3 lasta jo on.
2 jo koululaisia joten ei kovin rasittavaa... mutta silti mä oon siis täällä keskenään niiden kanssa.
Esim. mä en oo 2-3 viikon sisään päässyt kuntoklubille kun YHDEN kerran - oon todennut että kotona hommia.
Ja mä tarttisin lopputyön tekemiseen PALJON omaa aikaa. Pitäs saada ihan kohta valmiiksi, 3 viikon päästä esitys. :-(
Ja nyt jos/kun teen sitä, niin taasko äijän hommat seisoo...
Arki-illat se muutenkin lähinnä vaan about makaa. Kunhan tullut töistä kotiin. No, laittaa se kyllä ruokaa ja käy kaupassa ja muuta, joten sinällään osallistuu kotitöihin ihan tarpeeksi! Mutta nuo sen aloittamat miljoonat keskeneräiset projektit alkaa tympiä!
ap
p.s. ite en oo aikoihin vastaavasti "pitänyt hauskaa" firman jutuissa, tehnty vain pakolliset, kun oon halunnut pitää perhettä etusijalla, etenkin kun yksi lapsista vielä pieni.
Muutama vuosi sitten oli aika, kun oli vain 2 isoa lasta, että kävin sillon tällön ulkona työkavereiden kanssa tms. (kotihommat ei häiirintyny) - ja siitäkös ukko oli tosi "Mustis".
Teillä on jo lapsia entuudestaan, olet raskaana eikä mies tulekaan kotiin silloin kuin lupaa. Kyllä perheellisen ihmisen täytyy ymmärtää velvollisuutensa ja päästää sinut edes toiseksi päiväksi viikonlopusta lepäämään, puhumattakaan noista hommista jotka ovat kesken.
så?? Ei kello oo vielä niin paljoa!! Pitäis saada lastenvaunuille paikka tehtyä, voi hyvä tavaton, laita ne vaunut johonki toiseen nurkkaan. Keksit vain kummia tekosyitä että saisit miehes sieltä huonon omantunnon kanssa kotiin ja sinä olisit se sankari joka tietää kaiken ja on valmis uhraamaan oman kuntosali (anteeksi -klubi) käynninkin projektienne hyväksi. Kuulostat lähinnä katkeralta marttyyriltä!
Kannattaisi aina miettiä kannattaako niitä lapsia pykätä lisää tällaisten miesten kanssa.
Vastuun väistely miehen puolelta ei liene uusi tilanne suhteessanne.
En jaksaisi tuollaisen miehen kanssa sen voin sanoa. Lieneekö taustalla kuitenkin suhde toiseen naiseen jos on paljon "asiakastapaamisia" ja työporukan tapaamisia.
Mikään työ ei saa viedä kaikkia viikonloppuja ja jos vie niin vastaavasti viikolla on oltava vapaita. Tilanne toinen jos kyseessä yksityisyrittäjä silloin oman työn osuus on useimmiten suuri.
Kun on perhettä tulossa, pitää molempien opetella ottamaan koko porukka huomioon, kumpikaan ei voi enää kulkea miten itseä huvittaa.
Toivottavasti saatte asiasta puhuttua.