Jos nainen jää kotiin kun kaikki lapset yli 3-v
ja siis aidoksi kotiäidiksi eikä työttömäksi työnhakijaksi, niin hyväksytkö tuollaisen ratkaisun vai ihmetteletkö ja tuomitsetko sen?
Kommentit (19)
Jos jonkun ei tarvitse tullakseen toimeen käydä töissä, niin hyvä sille..
Ei kai se ole kenenkään "hyväksyttävissä"??
miksi mun pitäisi se sen kummemmin hyväksyä kuin tuomitakaan?
Ja tässähän ei edes mitenkään löysäillä veronmaksajien rahoilla tms. Työttömyyspäiväa nostavat töiden pakoilijat kyllä ärsyttävät..
itse olen tuon ratkaisun tehnyt ja täytyy sanoa että kyllä noita ihmettelijöitä ja tuomitsijoita on riittänyt.
Avoimesti vihjaillaan että taitaa mieheni olla tooosi rikas kun voin "vaan" olla kotona kolmen lapsen kanssa.
Ja kun totuus on että mieheni on tavan duunari, keskipalkkainen, brutto alle 3000. Eli mitään ökyrikkaita emme ole. Tosin kyllä talon laina on jo maksettu joka vaikuttaa paljon toimeentuloomme.
Mutta silti, voin siis kokemuksesta kertoa että kyllä tälle ratkaisulle ihmettelijöitä ja arvostelijoita riittää.
Mutta sama mulle, tämä on meille paras ratkaisu, ajatelkoot muut mitä haluavat.
Eikä kyllä yllätä, että arvostellaan. Itseäni arvosteltiin jo siitä, että hoidin kaksi lastamme itse 3-vuotiaiksi kotona (olen korkeasti koulutettu).
Naapurissa oli äiti, joka oli kotona sihen asti kunnes kaikki lapset oli lukiossa. SAnotaan, että äidin koulutus vaikuttaa lapsen koulutukseen. Eli äidit, jotka ovat käyneet kouluja paljon ohjaavat myös lapsiaan parempaan koulutukseen. Noh ei ainakaan naapurissa käynyt näin. Kaikki lapset oli huippu oppilaita ja muutenkin tasapainoisen oloisia. Musta tuntuu,että se äiti hoiti ne lapset aikas hyvin kun sai olla kotona.
Itsellä ei ole varaa jäädä kotiin mutta jos voisin niin jäisin.
jokaisen perheen oma ratkaisu miten lapsensa hoitaa. Eihän se ole keneltäkään pois jos äiti jää kotiin.
Sitä jos nostaa työttömyyskorvausta eikä ole aiettakaan hakea töitä niin sen sijaan en hyväksy.
Mutta onhan se totta, että raha-asioiden täytyy olla kunnossa, jos tuollainen ratkaisu onnistuu. joko hyväpalkkainen mies, edullinen asunto (nämä molemmat ap:lla toetutuu jossain määrin) tai muuten rahaa jostakin. AIka tiukalla on keskipalkkainen (br. 2500) asuntovelkainen/vuokranmaksaja, jos tulonsaajia on vain yksi.
Syitä kritiikkiin voi olla muitakin, esim. niin erilaiset elämänarvot, että pitää toisen ratkaisua tosi huonona ja kritisoi siksi.
Suomessa sukupuolten tasa-arvon perustaksi mielletään työelämä ja siksi naisia, jotka siitä jättäytyvät pois, pidetään usein jotenkin säälittävinä. Tai sitten jengipettureina. Feministipiireissä voi tosin olla jengipetturi siinäkin tapauksessa, että pitää vanhempainvapaan jälkeen hoitovapaata tai jopa siksi, jos vanhempainvapaa ei ole jaettu perheen aikuisten kesken tasan.
Kotiäidille varmasti haukkujia riittää, mutta niin riittää tiukoille uraäideillekin (vrt. Piia-Noora).
kunhan elät miehesi palkalla etkä toimeentulotuella tai työkkärrahoilla.
Saamme olla lapsen kanssa kunnes tämä täyttää 3 ja menee sitten hoitoon :).
Aika ihana, mutta harvinainen järjestely!
siitäkin huolimatta viihtyisin, vaikka on vakiotyö ja korkeakouluopiskelutkin työhön takana. Voi, jospa olisikin mahdollista.
Ajattelen että he ovat varmaan aika varakkaita.
Teen pari kolme vuoroa viikossa, iltaisin ja viikonloppuisin, saamme näin hoitaa lapset kotona. Lapset ovat 5 ja 3.5 vuotiaat. Tarkoitus olisi että jään kotiin kunnes kuopuskin on kolmannella luokalla, ollen päivät kotosalla ja iltaisin ja viikonloppuisin tekisin silloin tällöin osa-aikatöitä.
Mies ei todellakaan ole hyvätuloinen, muurari jonka keskinettopalkka on 1600€. Olen kyllä saanut ihmetystä osakseni, mutta tämä sopii meille. Kaikki ovat tyytyväisiä, rahassa emme kylve emmekä matkustele kaukomaille.
Entistä enemmän menemme omavaraistalouden suuntaan joten tulemme pärjäämään pienellä rahalla tulevaisuudessakin.
ja nostan vielä hattua tuollaiselle rohkealle naiselle tänä rahan mahdin aikana, kun valtaosa ihmisistä keskittyy keräämään tavaraa ja elämyksiä sen sijaan, että keskittyisivät olennaiseen.
mitä rohkeutta siinä on, jos miehellä on niin hyvä palkka, että ei tarvitse mennä töihin? eikö olennaista ole kuitenkin että lapsilla on ruokaa, vaatteita ja katto päänsä päällä? Minä jäisin kotiin heti, jos se olisi mahdollista.
Omat lapset jo 6 ja 7 vuotiaat ja itse edelleen kotona ilman yhteiskunnan tukia.