Miten pankin vaihtaminen onnistuu?
Jos tyyppi x haluaa mennä pankkiin y asiakkaaksi, niin voiko asiakas marssia pankkiin y ja sanoa, että siirtäkää minun rahat yms. pankista x?
Kommentit (6)
Lainat jne. siirretään valtakirjoilla. Rahat saatat kyllä joutua siirtämään itse, se käy vaikka verkkopankissa. Opintolainaa jos on, sen siirtäminen saattaa olla hankalaa.
Jos on rahastoja, niin ne pitää varmaan sitten ensin myydä siellä vanhassa pankissa?
En kysele tätä itseni takia, niin olen hiukka pihalla...
vaan uuden pankin pankkineuvoja otti meiltä valtakirjan ja kävi lopettelemassa kaikki asiakkuuteemme liittyvät asiat vanhasta pankista (tai tilit ja lainat, sijoitukset mä taisin kyllä itse myydä pois nettipankin puolella).
Niin ja nettipankki ei taida tulla kyseeseen, kun ei ole ollut vanhaan pankkiin nettitunnuksia, joten pakko varmaan raahautua sinne vanhaankin pankkiin. Sit varmaan menee vielä muutama päivä ennen kuin rahastot on tilillä? Ja sit vois mennä toiseen pankkiin?
siirrät vanhasta pankista rahat uuteen pankkiin,lopetat tilin