Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko normaalia että "unikoulutettu" 8 kk alkaa uudelleen heräilemään ja vaatimaan yöruokintaa?

Vierailija
26.06.2008 |

Poika unikoulutettiin onnistuneesti reilu 6 kk iässä, nyt 2 kk myöhemmin alkanut heräillä, ja mikään muu ei auta kuin imetys. Onko tavallista?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niiden kanssa voi oppia elämään, kyllä se lapsi joskus vielä nukkuu kunnollakin. Nyt kolmannen yösyöpön kohdalla olen nostanut kädet pystyyn, antanut piutpaut kaikille nukuttamisyrityksille ja antanut vauvalle (10kk) maitoa silloin kun tämä haluaa.

Vierailija
2/6 |
26.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se kun alkaa usein juuri tuossa 8kk iässä. Tervetuloa vaan äidin perään itkevien vauvojen maailmaan ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kipeä (korvat, nuhaa, vatsatautia)? Miten niin vaatii yöruokintaa, oletko kokeillut tassuttelua, tuttia, unikaveria, veden antamista jne.?



Meillä lapsi alkoi jossain vaiheessa heräillä (eroahdistuskausi 9kk iässä), mutta yöruokintaa ei aloitettu uudestaan. Voihan se tietysti hetkeksi aloittaa ja unikouluttaa sitten uudelleen...

Vierailija
4/6 |
26.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina jokin kausi menossa. En kyllä alkaisi uudelleen yösyöttöjä, kun niistä on jo kertaalleen luovuttu. En kannata samoja asioita tehdä moneen otteeseen. Muut keinot peliin, jos mahdollista, niin äiti nukkumaan muualle, kuin lapsen lähelle.

Vierailija
5/6 |
26.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

aloittanut nyt uudelleen yöheräilyn johon ei tassutus kyllä tunnu auttavan. Kannattaako 6 kk ikäistä aloittaa uudelleen yösyöttämään, vai kannattaako unikoulua jatkaa? Syö siis kunnolla kiinteitä.

Miten monta yötä unikoulua teillä on yleensä jouduttu pitämään? Onko 6 yötä liikaa, eli sen merkki että vauva on oikeasti nälkäinen?

Vierailija
6/6 |
26.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta heräilee silti öisin ja ikää nyt jo 3.5v! Unikoulua on pidetty jos jonkinmoista mutta aina niitä kausia tulee että jostain syystä heräillään. Ei lapsi ole mikään kone, jonka voi ohjelmoida toimimaan miten tahtoo. Minusta on vähintäänkin huolestuttavaa, jos lapsi toimii kuin kone eikä omaa tahtoa tai tunteita näytetä koskaan.