Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

raskausoireet tuulimunaraskauksissa?

17.11.2006 |

eli onko oireet olleet samanlaisia kuin " normaalissa" raskaudessa. toista odotan ja oireet lievemmät kuin ekan kanssa...ei arista rintoja..lähinnä vain etova olo.

muistan joskus lukeneeni että ihmiset ovat kokeneet tuulimunaraskauksissa lievempiä raskausoireita..onko näin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kyllä lukenut myös, että joillain saattaa olla huomattavasti pahemmat oireet kuin normaalissa raskaudessa. Joten oireista ei kai voi päätellä mitään. Ultrassa selviää, miten asiat ovat.



Vierailija
2/5 |
20.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikkoa odottaessa ei ollut kovin paha olo, joskin nyt jälkeenpäin ajatelleen kyllä hieman huonompi kuin tuulimunaraskaudessa ja oli jotekin " säännöllisempi" (aamusta iltapäivään) kun taas tm kanssa etovaa oloa tuli silloin tällöin pitkin päivää.

Mutta molemmissa alavatsaa nipisteli (joskin " oikeassa" raskaudessa ehkä enemmän).

No juu, siis voisi ajatella, että mulla oli kyllä hieman lievemmät raskausoireet tuulimunan kanssa, mutta ei niin paljon, että olisin itse tajunnut hätäillä etukäteen. Vasta ultrassa paljastui...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään tasan 6 vkoa sitten todettiin tuulimuna rv 6+2 ja lääkkeellinen tyhjennys tehtiin samana päivänä.



Raskausoireet olivat jotain ihan kamalia tässä tuulimunassa, oli kuvotusta 24-h vrk.ssa, paleli, väsytti ja rinnat olivat arat sekä alavatsaa ( lähinnä sektioarpea) kivisti päivittäin.

Kaikenlisäksi oireet alkoivat paljon ennen plussatestiä ja plussakin pärähti ruutuun minulle harvinaisen aikaisin jo kp 32 kun muilla plussaa on tullut vasta n. kp 39 ( kierto säännöllisen pitkä, max 36 vrk )



Missään aikaisemmissa 3.ssa hyvin mennessä raskaudessa minulla ei ole ollut tälläisiä oireita ja kuitenkin viimeisin hyvin mennyt raskaus oli tuplaraskaus jossa olisi luullut olevan tupla-oireetkin !!



Vähän sekava selvitys, mutta toivottavasti sait selkoa !!



Isotikru



Vierailija
4/5 |
04.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten se pääteltiin tuulimunaksi jo rv 6+2? Oliko sikiöpussi tyhjä vai mitä? Itse olin juuri rv 6+2 ultrassa, jossa näkyi vain sikiöpussi ja lääkäri halusi tsekata uudelleen kahden viikon kuluttua. Itse kyllä epäilen hyvin vahvasti tuulimunaa. Minun kohdalla puolestaan ei ole ollut minkäänlaisia raskausoireita, muissa raskauksissa sen sijaan hyvin voimakkaat.

Vierailija
5/5 |
05.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli näkyvissä vain tyhjä raskauspussi. Sairaalassa kontrolloitiin jo kahden päivän päästä ja sama tulos. minulle sanoivat, että periaatteessa olisi pitänyt odottaa viikko, mutta koska oli +testistä kulunut jo siinä vaiheessa sen verran aikaa, että olisi pitänyt ilman muuta näkyä muuta, olivat varmoja tuulimunasta. kahden viikon odotusväli vähän oudoksuttaa, kyllä viikossa jo näkyisi, onko kehitystä tapahtunut.