Tuleeko ilokaasusta tokkurainen olo?
Onko ilokaasu ollut hyvä kivunlievittäjä vai onko joku muu ollut parempi?
Kertokaa kokemuksistanne. Odotan toista lasta rv 39, ison vauvan alatiesynnytys tulossa. Eka lapsi syntyi sektiolla.
Kommentit (13)
Itselläni tuo ilokaasu toimi ja vei pahinta pontta pois kivuilta, mutta epiduraalin halusin myös. Odotan toista lasta ja haluan nuo samat kivunlievitysmenetelmät käyttöön.
Mutta joo, minulle tuli " humalainen" olo ilokaasusta. Sitä pitääkin ottaa vain juuri ennen kun supistus on tulossa ja hengitellä vain sen aikaa. Taukoa pitää muistaa pitää ja sinä aikana kyllä pää selviää tokkuraisesta olosta. Minulle ei tuosta tullut huono olokaan (paitsi aluksi kun vasta opettelin sitä hengittelemään).
Mulla sama kuin edellisillä vastaajilla, toimi hyvin epiduraalin lisänä. Mulla ei tullut siitä erityisen tokkurainen olo, vaikka toisaalta vaikea arvioida kun koko synnytys kesti niin kauan että oli yleisesti ottaen hyvinkin tokkurainen ja sekava olo. Suosittelen kuitenkin!
Mutta olen kyllä kuullut, että joillakin tulee, joten sitähän ei voi tietää ennen kuin kokeilee. Mulla toimi hyvin, ei vienyt kipua kokonaan, mutta leikkasi siltä sen terävimmän kärjen, mikä kyllä riitti. Ilokaasua pitää osata ottaa vähän etukäteen eli ennen supistushuippua, jotta ehtii vaikuttaa. Kerran myöhästyin ja sitten hädissäni tempaisin kaasua vähän liikaa, jolloin tuli huono olo ja meinasin oksentaa. Taistelin sitten oksennusta vastaan, kun en todellakaan halunnut menettää sitä vähää ravintoa minkä olin saanut päivän aikana syötyä. Eli jos sitä ottaa likaa, tulee pahoinvointia.
Ekassa synnytyksessä joka eteni melko rauhalliseen tahtiin, se oli hyvä siihen asti kun sain epiduraalin. Ei tullut huono tai tokkurainen olo. Toinen synnytys eteni välillä melko rajusti ja supistukset tulivat aivan tauotta jolloin tuli hönkäiltyä kaasua liian pitkään, pari supparia kerralla. Silloin tuli kyllä vähän huono olo. Mutta ehdottomasti yritän pärjäillä tälläkin kertaa ilokaasulla niin pitkään kuin mahdollista.
Ekassa synnytyksessä otin ilokaasua kun olin 3 cm auki. Tunnin pärjäsin sillä, sitten sain lisäksi epiduraalin (kaksi kertaa). Mulla epiduraali ei vienyt kipua kokonaan pois, joten henkäilin lisänä kaasua ihan reippaasti. Sillon kun supistukset tuli lähes tauotta ja kaasu oli täysillä (sitä voidaan säätää tarpeen mukaan), olin aika sekasin. Eli tokkuraisuus ei ehtinyt haihtua supistusten välillä. Muuten se tokkuraisuus ei minua haitanut, vaikka pistikin pään pikkaseks aikaa sekasin. Vetelin kaasua siis noin 4 tuntia. Huonoa oloa kaasu ei mulle tehnyt ollenkaan, vaikka olinkin ilman kaasua oksennellut alkuvaiheen avautumisessa pari kertaa. Minusta se auttaa myös hengityksessä ja tietynlaisessa rentoutumisessa (hassua kun puhutaan rentoutumisesta yleensäkään synnytyksestä, kun eihän kivussa mitenkään voi ihan rentona olla..). Eka synnytys kesti 8 tuntia.
Toka synnytys oli nopea, alle 2 tuntia. Sairaalaan tullessa olin 4 cm auki. Hetimmiten aloitin ilokaasullla ja lisäksi sain spinaalipuudutuksen. Meni vähän samanlailla kun epiduraalinkin kanssa, että spinaali ei vienyt läheskään kokonaan kipua. Ilokaasun kanssa kipu oli kuitenkin ihan siedettävää. Ponnistusvaiheessa en käyttänyt ilokaasua, en toisaalta juurikaaan tuntenut siinä kipua niin kuin en edellisen synnytyksenkään ponnistusvaiheessa, ilmeisesti puudutteet tehos ponnistusvaiheen kipuihin mulla. Jälkikäteen ajateltuna tuon toisen synnytyksen olisin varmaan aika hyvin pärjännyt ilman spinaaliakin, kun oli niin nopea ja supistusten välillä oli kokoajan ihan hyvät tauot.
Suosittelen ainakin kokeilemaan, ainakin se on helposti testattu.
tuli tokkurainen olo, mutta se oli mielestäni lievä sivuvaikutus sen kaiken synnytyskivun keskellä. Ensimmäisen lapsen synnytyksen yhteydessä annettu epiduraali kohdentui osittain huonosti eli ei vienyt kokonaan kipuja pois missään vaiheessa. Eli ilokaasu antoin edes lievän kivunlievityksen.
Toinen lapsi syntyi taas erittäin nopeasti (noin alle 2h) ja ehdin onnekseni saamaan spinaalin, joka oli todella tehokas. Toisen lapsen synnytyksen kohdalla ennen spinaalin laittoa pidin viimeisillä voimillani kiinni ilokaasumaskista ja suoraan sanoen imin sitä 30 minuuttia yhteen putkeen, koska muuten tuntui etten kivuiltani selviä. Ilokaasusta olo oli tokkurainen ja sain lieviä hallusinaatioitakin, mutta kuten sanottu mielummin niitä ja sen mukana pahimman kipukärjen lievitys.
Eli etukäteen ei kannata päättää ottaako ilokaasua ja kuinka, vaan etenee synnytyksessä ihan omien tuntemuksien mukaan. Suurin osa synnyttäjistä kuitenkin on varmasti vain iloinen kaikesta mahdollisesta kivunlievityksestä mitä voi saada ja näiksi omien kokemuksien mukaan luen ilokaasun, epiduraalin ja spinaalipuudutuksen.
Edellinen kirjoittaja oli saanut lieviä hallusinaatioita. Taisinpa minäkin saada: sillon kun kaasua veti tauotta, kuulin viereisessä huoneessa olevien hoitajien puheet kuin vieressä olisivat puhuneet. Katsoivat monitorista mun supistuksia ja myötäelivät mukana " Nyt tulee taas supistus, ja noin voimakas" . En tiedä oliko pelkästään hallusinaatiota, vai herkistyikö kuuloaistini vain. Mies torkkui (!) keinutuolissa, eikä ollut kuullut mitään.
Mutta siitä huolimatta tokkuraisuutta en osaa pitää kovin negatiivisena asiana. Kun se kuitenkin auttaa kestään kipua se kaasu, niin mä koin sen pelkästään hyvänä asiana. Etu käteen en minäkään suosittelisi varmaksi päättämään mitään kivunievityksestä. Avoimella mielellä vaan. Ja jos tarvetta esim. epiduraalille, niin ei kannata ihan äärimmilleen oottaa kivun kanssa, kun usein sitä ei saa samointein. Mä tosin sain molemmissa synnytyksessä lähes samointein, kun anestesialääkärillä oli sopiva hetki käydä laittaan puudutteet.
Kahdessa synnytyksessä on kätilöt painostaneet ottamaan ilokaasua. Ekassa olin tosin ehtiny saada kipupiikin reiteen ja nukahtamislääkkeen (kätilöt eivät uskoneet synnytyksen olevan niin lähellä kuin se oli) ja sen jälkeen vasta ilokaasua, joten olin jo jonkin verran huonovointinen valmiiksi. Ilokaasu pahensi asiaa.
Lopulta sain epiduraalin, mikä toimi loistavasti.
Toisessa synnytyksessä kieltäytymisestäni huolimatta jouduin pari henkäsyä ilokaasua ottamaan, mistä taas tuli huono olo.
Huono olo johtui suurimmaksi osaksi siitä, että se ilokaasu maski ja kaasu itsessään haisi kamalle ja tuntui pahalta hengittää. Koko ajan oli semmoinen " hapen puute" -olo, mitä kätilöt eivät voineet käsittää. En muka vain uskaltanu hengittää sitä ja en muka osannut hengittää sitä. ?? Muuta kivunlievitystä en saanut, mutta kivuista selviydyin kuitenkin hyvin ja parhaiten ilman tuota ilokaasun hengittelyä.
...on aivan loistavaa ainetta. Se ei missään tapauksessa vie kipua kokonaan pois, mutta terävimmän huipun kyllä. Voisin kuvailla ilokaasun jälkeistä olotilaa hieman " pöllyiseksi" , tuntuu hetken kuin tarkkailisi tilannetta ulkopuolisena hetken. Ja jos olet kuullut, että ilokaasu tekisi huonon olon, niin silloin kun hengität sitä ja tuntuu, että tarvitset vielä varmuuden vuoksi yhden henkäisyn, jätä se viimeinen henkäisy kuitenkin pois. Se voi tehdä hieman liian tokkuraisen olon, ainakin minulla ;)
Itse olen synnyttänyt kaksi lasta, jälkimmäisen viime viikolla ja ilokaasun lisäksi olen saanut myös epiduraalin. Loppuvaiheessa epiduraalin vaikutus on kuitenkin niin kovin mitätön, että ilokaasu toimii. Iloista synnytystä!
Mulla ei kummassakaan synnytyksessä ole tullut ilokaasusta tokkuraista oloa vaan siitä on ollut suuri apu avautumisvaiheessa. Ilokaasu on vienyt supistuksesta sen pahimman piikin pois.
Molemmissa synnytyksissäni olen päätynyt myös epiduraaliin. Toisessa synnytyksessä tarvitsin aluksi epiduraalin lisäksi ilokaasua, kun eka epiduraaliannos ei oikein tehonnut.
Ekan synnytyksen ponnistusvaiheessa epiduraalista ei ollut enää mitään jäljellä, mutta siinä vaiheessa kipu oli niin erilaista, etten epiduraalia kaivannutkaan. Pahinta on ollut avautumisvaihe vesien menon jälkeen.
ja minulle ilokaasu sopi erittäin hyvin. Se oli itse asiassa ainoa kivunlievitys, ellein lämpögeelipussia lasketa. Ei tullut huono olo, eikä minun muistikuvien mukaan edes kovin tokkurainen. Olin tosin niin sisäänpäin kääntynyt synnytystilanteessa etten juuri aukaissut edes silmiä ennenkuin kätilö käski katsoa kumpi tuli ;-)
ja tosiaan sitä pitää hengittää rauhallisesti ja syvään hiukan ennen supistusta jotta ehtii vaikuttamaan
t. Fiikus
Minulla ilokaasu oli ainoa kivunlievitys Panadolin lisäksi ja eipä siitä apua ollut. Tokkurainen olo tuli myös minulle: luulin ääneni muuttuneen ihan hassuksi, mutta miehen mielestä kuulostin ihan normaalilta. :D Huonoa oloa ei tullut.
Eli kannattaa kokeilla, mutta välttämättä siitä ei ole apua.
Anne
Mulla ei ilokaasu ollu ainoa kivunlievitystapa, vaan sain (luojalle kiitos) epiduraalin,mut loppuvaiheessa ei ollu muuta vaihtoehtoa. Ja oli aivan mahtavaa ainetta! Helpotti ponnistusvaiheessa uskomattoman paljon. Mulle ei ainakaan tullut tuosta mitään sivu- tai jälkioireita. Eli ainakin omalla kohdallani meinaan lokakuussa ottaa saman satsin aivan ehdottomasti!
T:Määitte & Mini08