Kuka kiltti vielä auttaisi vaunujen tilauksessa Saksasta?
Tiedän, että aiheesta on paljon keskusteltu ja haulla jo lueskelinkin asiasta, mutta muutama asia jäi vielä epäselväksi.
Eli: maksanko alv:in tai sen 6% erotuksen aina ja tulliko sen perii? Erityisesti haluaisin kuulla pingpongista, mypram:sta ja babyonlinestä tilanneiden kokemuksia. Kiitos!
Kommentit (6)
pystyykö vaunuja tilata saksasta ilman luottokorttia? kun en sellaista omista..
Sun ei tarvii mitään alv%:ja miettiä, vaan tilausta tehdessä niiden järjestelmä laskee ensin 6% alv:a lisää suomalaisille ja sitten vähentää saman summan alennuksen muodossa laskun loppuhinnasta.
PingPongin tilausjärjestelmä on niin idioottivarma ja helppo, että jopa minun kaltaiseni kokematon tilaaja selvisi siitä parissa minuutissa ilman sen kummempia pähkäilyjä. Luottokortilla maksoimme, ja PingPongista tilatessa luottokortin varmennus tapahtuu vielä oman nettipankin kautta, eli hyvn ammattimaista toimintaa.
Ja tosiaan, tilaaminen ei vaadi kummia tietoja tai taitoja vaan tilausjärjestelmä kyllä ohjastaa askel askeleelta eteenpäin.
vaunut saksasta tuli äsken juuri kotiovelle :)
Tilasin tuolta baby-onlinesta teutonia.
Ainakaan tuolta kautta kun tilasi niin ei tullut tullimaksuja eikä toimitusmaksuja. Tietty varmaan vaikuttaa millä summalla tilaa.
Valitsin vain ne tuoteet, jotka halusin tilata ja sitten sain siitä llaskelman johon ei ollut lisätty mitään extraa.
Maksoin tilaukseni ihan ulkomaanmaksulla eli en käyttänyt luottokorttia.
Tilauksestani on 5 viikkoa ja äsken toi kuljetuspalvelu ne minulle kotiovelle.
Viellä en ole kerinnyt avaamaan pakettia kun mieskin työmatkalla ja laitettava lapset nukkumaan..
Olen tilanut vuonna 2003 ping-pongista teutoniat ja en voi valittaa heidän palvelustakaan ollenkaan.
Tilattiin tosin syksyllä (04) seuraavan vuoden malliston vaunut, mutta olivat ihan samalla tavalla myynnissä kuin vanhemmatkin mallit ja toimitusajat ym. esillä. Meillä toteutunut toimitusaika oli 2,5 kuukautta ja vauvakin ehti syntyä siinä välissä. En muista mitä alunperin luvattiin, mutta muistan että lähetin useita tiukkasävyisiä sähköposteja, joissa tiedustelin lähetyksen tilannetta, saapumisaikaa ja viipymisen syytä ja sain lukuisia katteettomia lupauksia. Lopulta kerroin peruvani tilauksen, mikäli vaunuja ei saada kotiin jossain tietyssä ajassa, ja sitten ne vihdoin tulivatkin.
Kuinka paljon Saksasta tilatut vaunut suunnilleen ovat edullisempia kuin Suomesta ostettuna?
Tilattiin vaunut Ping-Pongista syksyllä 2004 ja ihan mainiosti sujui. Maksat joko luottiksella tai laskulla ihan normaalisti, ja nykyisin he antavat siitä perushinnasta alennuksen, kun Suomen alv% on muita korkeampi. Näet kaikki tiedot mennessäsi tilauksen teossa tarpeeksi pitkälle.
Itse tein niin, että valitsin ensin laskun, mutta kun ilmoittivat, että vaunut ovat lähtövalmiina niin pirautin heille luottokortinnroni. Näin ei tarvinnut laittaa luottistietoja nettiin (oon näissä tosi varovainen), mutta silti maksui onnistui sillä hienosti. =) Tilaamaan vaan!